Obserwuj w Google News

Chcieli nazwać tak synka. Rada Języka Polskiego komentuje. "To imię dla psa"

2 min. czytania
17.10.2023 09:27
Zareaguj Reakcja

Pewni rodzice chcieli nazwać swojego synka Neron. Ich wybór skomentował profesor Stanisław Dubisz z Rady Języka Polskiego. Jak wyjaśnił, imię to "może mieć charakter odstręczający". 

Chcieli nazwać tak synka. Rada Języka Polskiego komentuje. "To imię dla psa"
fot. Shutterstock

Wybór imienia dla dziecka to bardzo poważna decyzja, która może zaważyć na przyszłości naszego potomka. W ostatnim czasie  dużą popularnością cieszą się przede wszystkim klasyczne imiona z długą tradycją. W pierwszej połowie 2023 roku w Polsce królowały Nikodem, Antoni, Aleksander, Zofia, Zuzanna oraz Hanna. Niektórzy przyszli rodzice natomiast szukają imienia nieszablonowego, które będzie wyróżniać ich pociechę w szkole i pracy.

Redakcja poleca

Chcieli nazwać tak synka. Rada Języka Polskiego: "To imię dla groźnego psa"

Portal kobieta.gazeta.pl podaje, że jakiś czas temu kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego we Wrześni zwróciła się do Rady Języka Polskiego z pewnym pytaniem. Kobieta była ciekawa, czy imię Neron ma charakter ośmieszający. Prawdopodobnie jacyś rodzice chcieli nazwać tak swoją pociechę, a pracownica USC nie wiedziała, czy może zaakceptować ich wniosek.

Rada Języka Polskiego długo nie zwlekała z odpowiedzią. W jej imieniu wypowiedział się profesor Stanisław Dubisz. Wyjaśnił on, że imię Neron nie ma charakteru ośmieszającego, ale może działać odstręczająco. "Najbardziej znany nosiciel tego imienia cesarz rzymski Neron (Lucius Domitius Ahenobarbus Nero), panujący w latach 54–68 n.e., w europejskiej literaturze i sztuce został przedstawiony jako prototyp tchórzliwego tyrana i zwyrodnialca na tronie oraz prześladowca chrześcijan, co w znacznej mierze jest zgodne z faktami historycznymi" - powiedział prof. Dubisz.

Ponadto niedobre skojarzenia może budzić fakt, że określenie "Nero" (Neron) funkcjonuje w kulturze użytkowej również jako imię psa. "I to często psa groźnego, atakującego ludzi i - niejednokrotnie - specjalnie szkolonego do tych celów" - podkreślił profesor.

Zobacz także:  To imię dla chłopca oznacza „podarunek Boga”. Noszą je niezwykłe dzieci

Imię dla dziecka - jakie warunki musi spełniać?

W Polsce istnieją jasno określone zasady dotyczące tego, jak można nazwać dziecko. Jak czytamy na stronie rządowej, imię nie może być ośmieszające ani nieprzyzwoite. Ponadto nie może być zgłoszone w formie zdrobniałej.

Rodzice mogą wybrać imię lub imiona obce (na przykład Mercedes, Andrea) niezależnie od ich obywatelstwa i narodowości. Może to być imię, które nie wskazuje jednoznacznie na płeć, ale powszechnie przypisuje się je do danej płci. Jeżeli imiona nie spełniają wymagań wspomnianych powyżej, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może odmówić ich przyjęcia. 

Nie przegap
Te imiona dla chłopców noszą wyjątkowe dzieci.
5 Zobacz galerię
fot. Zhuravlev Andrey/Shutterstock