Obserwuj w Google News

Zabawa w szarpanie wywołuje agresję u psa? Behawiorysta nie ma wątpliwości

2 min. czytania
21.11.2023 13:33
Zareaguj Reakcja

Twój pies podczas zabawy w szarpanie zaczyna warczeć? Wiele osób – niezaznajomionych z psią mową – może interpretować to zachowanie jako przejaw agresji. Krzysztof Tatar, behawiorysta i trener czworonogów zaznacza jednak, że to błędne przekonanie. „Warto zwrócić uwagę, że istnieją różne rodzaje warczenia, które mają różne znaczenie w zależności od kontekstu” – podkreślił ekspert we wpisie na Instagramie. 

Zabawa w szarpanie wywołuje agresję u psa
fot. shutterstock_Melinda Nagy

Jak sprawić, by pies był grzeczny i zachowywał się odpowiedzialnie? Opiekunowie powinni przede wszystkim zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych czworonoga. Ważnym elementem psiego dnia jest czas zabawy. Niektóre psiaki kochają aportować, inne uwielbiają gry z szarpakiem w roli głównej. Czasami jednak można spotkać się z założeniem, że przeciąganie się z psem wywołuje u niego agresję. Czy to prawda?

Czy zabawy z szarpakiem wywołują agresję u psa? Behawiorysta obala popularny mit

Krzysztof Tatar jest psim trenerem. Jak nikt inny zna się na mowie ciała czworonogów. Ekspert w najnowszym poście na Instagramie zaznaczył, że zabawa w przeciąganie może być dla zwierzaka bardzo korzystna. Podkreślił również, że szarpanie – wbrew popularnym przekonaniom – nie wywołuje u psów agresji. „Ten powszechny pogląd może mieć swoje korzenie w naturalnym zachowaniu psów podczas zabawy, a konkretnie w warczeniu. Wiele osób interpretuje warczenie jako wyraz agresji lub dominacji, jednak w rzeczywistości może to być po prostu część zdrowej i normalnej zabawy” – zauważył.

Zobacz również:  Wiemy już, jak psy postrzegają świat. To odróżnia je od dzieci

„To coś więcej niż tylko rozrywka”. Behawiorysta poleca tę zabawę właścicielom psów

Behawiorysta Krzysztof Tatar, którego profil na Instagramie obserwuje ponad 150 tys. internautów, wyjaśnił, że przeciąganie się z psem może mieć bardzo pozytywny wpływ na jego codzienne zachowanie. „Zabawa ta nie wywołuje agresji. Wręcz przeciwnie, może pomóc w zapobieganiu agresywnym zachowaniom, oferując psu zdrowy sposób na wyrażanie swoich emocji i pożytkowania energii” – zaznaczył. Podkreślił także, że psy, które warczą w czasie zabaw z szarpakami, najczęściej w ten sposób wyrażają swoją ekscytację i zaangażowanie.

Redakcja poleca

„Zabawa w przeciąganie to coś więcej niż tylko rozrywka. To kluczowy element w zaspokajaniu naturalnych instynktów psa, takich jak łapanie, trzymanie, szarpanie. Dzięki niej psy mogą wyładować swoją energię w bezpieczny i kontrolowany sposób, co jest szczególnie ważne dla psów z natury aktywnych i energicznych” – podkreślił psi ekspert, jednocześnie uspokajając właścicieli czworonogów. 

Nie przegap
pies
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock_Olena Yakobchuk