Obserwuj w Google News

Tak wyglądają polskie cmentarze dla zwierząt. Tym różnią się od tradycyjnych

3 min. czytania
31.10.2023 16:00
Zareaguj Reakcja

1 i 2 listopada tłumy pojawiają się nie tylko na tradycyjnych cmentarzach. Wiele osób udaje się wówczas również na cmentarze dla zwierząt, by w ciszy i zadumie, wspomnieć kochanego pupila, który odszedł już „za tęczowy most”. Cmentarze dla zwierząt to szczególne miejsca na mapie Polski. Przepełnione kolorowymi ozdobami: zabawkami, smyczami, obrożami i szeleszczącymi na wietrze wiatrakami.

polskie cmentarze dla zwierząt
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Wiele osób traktuje zwierzęta jak członków rodzimy. Nic dziwnego – z kotami i psami spędzamy pod jednym dachem wiele lat. Gdy odchodzą „za tęczowy most” w domach staje się pusto i nieswojo. Utrata najbliższego, futrzanego przyjaciela jest niezwykle bolesnym i trudnym doświadczeniem. Nic dziwnego, że opiekunowie, którzy mierzą się ze stratą, chcą zadbać o to, by ich pupil został pochowany w godny sposób. Właśnie temu służą cmentarze dla zwierząt.

Pochowanie zwierzaka „na własną rękę”. Za to grozi surowa kara

Pochowanie zwierzęcia nie jest tak proste, jak – niektórym osobom – mogłoby się wydawać. Prawo zakazuje bowiem zakopywania zdechłych zwierząt w ogródkach, czy też na łąkach – za takie zachowanie grozi bowiem wysoka kara pieniężna.

Jeśli ciało zwierzęcia pozostawimy weterynarzowi, zostanie ono odpowiednio zutylizowane. Właściciele nie będą jednak wówczas wiedzieć, co stało się ze zwłokami pupila – nie wszyscy się na to godzą. Opiekunowie mogą także skorzystać z usług krematorium dla zwierząt lub pochować psa w miejscach do tego przeznaczonych, a więc na tzw. cmentarzach dla zwierząt.

EN_01342324_9885
fot. fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Zobacz również:  Na parkingu zauważyli małe, czarne stworzonko. Przyjrzeli się i nie mogli uwierzyć

Jak wyglądają polskie cmentarze dla zwierząt? To wyjątkowe miejsca

Cmentarze dla zwierząt w Polsce nadal nie są powszechne. Takie miejsca jednak istnieją a w dodatku z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie w naszym kraju funkcjonuje kilkanaście dużych cmentarzy dla zwierząt. To miejsca pochówku, które szybko się rozrastają.

EN_01342324_9888
fot. fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Jak wyglądają zwierzęce cmentarze? Nieco przypominają te, na których chowa się ludzi. Nie brakuje tu potężnych, majestatycznych mogił i tablic nagrobnych z wyrytymi imionami zwierzaków. Cmentarze dla zwierząt są jednak znacznie bardziej kolorowe niż te tradycyjne. Wokół grobów nie brakuje bowiem zabawek – ulubionych maskotek, szarpaków i gryzaków pupili. Niekiedy opiekunowie pozostawiają również obroże i smycze należące do zwierzaków. Pojawiają się także kolorowe wiatraki. Brakuje jedynie krzyży – te na zwierzęcych cmentarzach są zabronione.

EN_01342324_9896
fot. fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER
Redakcja poleca

Ile kosztuje pochowanie zwierzaka?

Ile kosztuje pochowanie zwierzaka na cmentarzu? „Cena uzależniona jest od wagi: do 10 kg to 400 zł, powyżej 10 kg to 500 zł, a powyżej 40 kg 600 i 700 zł. Do tego dochodzą koszty pomnika, ale to już jest bardzo indywidualna kwestia. Ceny wahają się od 150 zł do nawet kilku tysięcy. Z kolei roczny koszt utrzymania pochówku, tzw. opłata pielęgnacyjna, to 100 zł” – zaznaczył właściciel jednego z cmentarzy dla zwierząt w rozmowie z portalem Dzień Dobry TVN w 2021 roku.

Nie przegap