Obserwuj w Google News

Robisz to na spacerze z psem? Możesz zapłacić aż 5000 zł kary

2 min. czytania
23.08.2023 12:22
Zareaguj Reakcja

Długie spacery z psem są absolutnie normalną rzeczą. Należy pamiętać jednak o pewnych zasadach, szczególnie wtedy, gdy zabieramy pupila poza tereny miejskie, np. do lasu.

Spacer z psem w lesie? Pamiętam o tych zasadach
fot. Edijs K/Shutterstock

Opieka nad czworonogiem jest odpowiedzialnym zajęciem. Należy troszczyć się o zapewnienie pupilowi wszystkiego, czego potrzebuje; spacer z psem jest zatem nieodłączną częścią każdego dnia. Wielu właścicieli stara się umożliwić zwierzętom regularną dawkę ruchu w jak najzieleńszym otoczeniu.

Popularną bazą wypadową jest las. Portal Wirtualna Polska Kobieta przypomina, że warto zdawać sobie sprawę z obowiązujących na takim terenie zasad, które zapewnią nam bezpieczeństwo i pozwolą uniknąć mandatu.

Redakcja poleca

Idziesz na spacer z psem do lasu? O tym musisz pamiętać

Jeżeli twój czworonogi towarzysz nie jest psem pasterskim ani asystującym, nie możesz wprowadzić go na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną w parkach narodowych i rezerwatach przyrody. Zanim wybierzesz się na spacer z psem, zapoznaj się z regulaminem określonej destynacji – art. 15 Ustawy o ochronie przyrody zauważa, że czasami wejście na niektóre ścieżki (tzw. miejsca uwzględnione w planie ochrony).

Pies na spacerze w lesie musi być prowadzony na smyczy – za tzw. „puszczenie luzem” można zapłacić karę. Odczuwalna kwota bywa dotkliwa: jej wysokość sięga nawet 5 tysięcy złotych.

Zobacz także: Jak ochłodzić psa podczas upałów? Zadbaj o pupila latem

Spacer z psem w lesie – o czym pamiętać?

Ukaranie mandatem to jedna sprawa; nie należy jednocześnie zapominać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Pies spacerujący bez smyczy w lesie bywa zagrożeniem lub potencjalnym celem ataków innych czworonogów. W momencie, w którym przebywa w obcym dla siebie środowisku, może po prostu się spłoszyć lub przestać reagować na polecenia właściciela.

Należy zatem zachować czujność, bacznie obserwować bieżące reakcje zwierzęcia i przestrzegać zasad obowiązujących w lasach.

Nie przegap
Kot
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock