Obserwuj w Google News

Psi behawiorysta słyszy o tym problemie niemal codziennie. To radzi właścicielom

2 min. czytania
21.09.2023 14:00
Zareaguj Reakcja

Praca z psem – reaktywnym, lękliwym lub agresywnym – nie należy do najprostszych. Właściciele niejednokrotnie dają z siebie wszystko, by wyeliminować niepożądane zachowania zwierzaka i nauczyć go posłuszeństwa. To jednak czasochłonny proces. Behawiorysta Michał Dąbrowski w jednym z filmów na Instagramie przyznał, że jego klienci często w trakcie pracy opadają z sił. To wówczas mówi im specjalista.

Psi behawiorysta słyszy to niemal codziennie
fot. shutterstock_Reshetnikov_art

Nad zwierzętami domowymi często trudno jest zapanować. Nie wszystkie psy potrafią odpowiednio kontrolować emocje. Zdarza się, że czworonogi na błahe sytuacje reagują agresją – szczekają, jeżą się i warczą, gdy widzą potencjalne zagrożenie. Inne zwierzaki boją się, gdy słyszą głośny dźwięk lub widzą na horyzoncie coś niepokojącego – kulą się, chowają i odmawiają współpracy z właścicielem.

Psy lękliwe, agresywne i reaktywne potrzebują większego wsparcia opiekunów. Właściciele – często z pomocą behawiorysty – pracują nad tym, by umiały radzić sobie w sytuacjach stresowych. To jednak trudny i czasochłonny proces, podczas którego nierzadko zdarzają się regresy. Jak wówczas się zachować?

Redakcja poleca

„Nie daje już rady z moim psem”. Behawiorysta mówi, jak odzyskać motywację do pracy

Michał Dąbrowski jest psim trenerem i behawiorystą, który aktywnie działa w mediach społecznościowych. Cieszy się dużym zaufaniem miłośników czworonogów – jego instagramowy profil obserwuje prawie 60 tys. użytkowników platformy. Specjalista dzieli się z internautami oraz internautkami swoją wiedzą i doświadczeniem. Radzi właścicielom, jak pracować z pupilami, by efekty ćwiczeń były satysfakcjonujące.

Zobacz również:  Postawili na osiedlu „parking dla psów”. W sieci zawrzało

Michał Dąbrowski przyznał, że jego klienci często narzekają na bezsilność. Gdy psiak w czasie treningu zachowuje się nieprawidłowo – mimo wcześniejszych ćwiczeń i pouczeń – opiekunowie tracą siłę i motywację. „Nie daje już rady z moim psem. Znowu mieliśmy regres. Jest gorzej” – takie wiadomości dostaję od was codziennie, zaznaczył behawiorysta.

Trener zdradził, co odpowiada opiekunom czworonogów, którzy opadają z sił i tracą energię. „Kiedy macie dzień regresu, kiedy jest gorzej z zachowaniem waszego psa, to nie porównujcie tego dnia do dnia poprzedniego, czy też do zeszłego tygodnia, tylko spójrzcie na wasz progres w szerszym kontekście. Spójrzcie, gdzie wasz pies był kilka miesięcy temu, jak zaczynaliście pracę i w jakim miejscu jest teraz” – zaznaczył Michał Dąbrowski.

Nie przegap
pies
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock_Olena Yakobchuk