Obserwuj w Google News

Postawili na osiedlu „parking dla psów”. W sieci zawrzało

2 min. czytania
13.09.2023 09:54
Zareaguj Reakcja

Czworonogi przywiązane do barierek lub słupów przed sklepami spożywczym, niestety nadal są częstym widokiem. Stowarzyszenie Poznańska Ochrona Zwierząt na facebookowym profilu poinformowało, że na jednym ze znajdujących się w Poznaniu osiedli powstał „parking dla psów”. Pomysł – jak nietrudno się domyślić – nie spodobał się obrońcom praw zwierząt.

pies koło sklpeu
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Osoby, które decydują się zaprosić do swojego domu psa, powinny mieć świadomość, że posiadanie zwierzęcia wiąże się z wieloma obowiązkami – niektóre z nich jasno określa polskie prawo. Zgodnie z nim pozostawienie pupila bez stosownej opieki – na przykład przed wejściem do sklepu lub centrum handlowego – stanowi poważne wykroczenie. Za podobnie zachowanie grozi właścicielowi mandat.

Mimo jasnych ustaleń zawartych w Kodeksie Wykroczeń, widok psa przywiązanego do barierki nieopodal sklepu spożywczego wciąż jest bardzo częsty. Właściciele nagminnie pozostawiają swoje zwierzaki bez należytej opieki – narażając tym samym zarówno zdrowie i bezpieczeństwo psów, jak i przechodniów.

EN_01475098_1854
fot. fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

W Poznaniu stanął „parking dla psów”. Interwencja aktywistów była błyskawiczna

Niestety coraz częściej w pobliżu sklepów pojawiają się znaki zachęcające opiekunów do przywiązywania psów do znajdujących się przed wejściem słupów czy też metalowych barierek. Stowarzyszenie Poznańska Ochrona Zwierząt zwróciło uwagę, że na jednym z poznańskich osiedli stanął „parking dla psów” – niewielka metalowa konstrukcja przypominająca barierkę.

Zobacz również:  Czy z psem należy zawsze chodzić na smyczy? Behawiorysta przypomina

Stowarzyszenie w poście na Facebooku dosadnie skrytykowało pomysł. – Pozostawienie psa pod sklepem, naraża go na wiele niebezpieczeństw, zarówno ze strony ludzi, jak i ze strony innych zwierząt – zaapelowali przedstawiciele POZ. Interwencja opłaciła się, ponieważ, niedługo po niej „parking” zniknął z poznańskiego osiedla. Spółdzielnia mieszkaniowa przyznała, że rozwiązanie nie było odpowiednie – poinformował Portal Epoznan.

Redakcja poleca

Chociaż „parking dla psów” zniknął z Poznania, problem pozostawiania czworonogów przed wejściami do sklepów nadal jest aktualny. Martwi także społeczne przyzwolenie na tego typu zachowania. Behawioryści regularnie apelują do opiekunów o rozsądek i czujność. Taka praktyka nie wpływa bowiem korzystnie na komfort psa oraz jego samopoczucie – zwierzak może odczuwać lęk, strach i czuć się zdezorientowany. Ponadto psy rasowe pozostawione bez nadzoru bywają kradzione przez złodziei.

Najlepszym rozwiązaniem jest, by udając się do sklepu, po prostu nie zabierać ze sobą czworonoga.

Nie przegap
rośliny są bezpieczne dla zwierząt
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/Jus_Ol