Obserwuj w Google News

Owce dostały pracę. Polskie miasto stawia na naturalne „kosiarki”

2 min. czytania
06.10.2023 13:21
Zareaguj Reakcja

Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej zatrudnił nowych, czworonogich pracowników. Owce zastąpią kosiarki w dzielnicy Brynów. Ekologiczne rozwiązanie jest obecnie w fazie próbnych testów, ale już zdążyło zachwycić internautów.

Owce dostały pracę. Będą "kosić" trawę w Katowicach
fot. Marcin Krupa/Facebook

Owce pracujące jako „ekologiczne kosiarki” śpiewająco (a może nawet becząco) wywiązały się ze swojego zadania w Gliwicach. Sąsiadujące Katowice postanowiły w związku z tym przetestować nietypowe rozwiązanie za namową jednego z lokalnych hodowców. 35 owiec rozpoczęło działania skoncentrowane na koszeniu trawy oraz użyźnianiu i nawożeniu ziemi na terenie katowickiego Brynowa. Portal WP genialne.pl informuje, że po zakończeniu okresu próbnego Zakład Zieleni Miejskiej wykona dokładne wyliczenia i zdecyduje, czy kosiarki na czterech łapach zostaną zatrudnione na stałe.

Redakcja poleca

Owce zastąpią kosiarki. Katowice testują ekologiczne rozwiązania

- Ten nietypowy pomysł to efekt współpracy miasta z jednym ze śląskich hodowców. Rozwiązanie niesie ze sobą nie tylko ekologiczne, ale też finansowe korzyści - pensją owiec jest zjadana przez nie trawa – wyjaśnia prezydent Katowic, Marcin Krupa, w zamieszczonym na Facebooku poście. Przytakuje mu katowicki Zakład Zieleni Miejskiej, pisząc: „Taki ekologiczny sposób utrzymania terenów trawiastych (które dotychczas utrzymywane były mechanicznie) powoduje mniej zanieczyszczeń, a dodatkowo zwierzęta użyźniają i nawożą ziemię – czyli same korzyści”.

Owce rozpoczęły pracę 3 października i mogą pochwalić się brakiem wiszącego nad głowami deadline’u – oznacza to, że nie wyznaczono im odgórnego terminu, w którym mają zakończyć działania na Brynowie. Liczy się tylko realizacja określonego celu.

Zobacz także: Odkryto nowy gatunek pająka. Nazwano go na cześć znanego aktora

Owce dostały pracę w Katowicach. Mieszkańcy są zachwyceni

Wiele osób zamieszkałych w mieście postanowiło wypowiedzieć się na temat nowej inicjatywy pod facebookowym postem prezydenta Katowic. W sekcji komentarzy czytamy: „Widziałam wczoraj, świetny pomysł, do tego są jeszcze takie pocieszne”, „Rewelacyjny pomysł. Brawo!”, „Mam nadzieję, że przejdą okres próbny...bo jak nie, to co?”, „Krok we właściwym kierunku”, „Pewnie niejeden maluch chętnie zobaczy to stadko”. Niektórzy postulują również rozszerzenie działań – poza zatrudnieniem owiec proponują też pozbycie się spalinowych dmuchaw do usuwania liści.

- Pomysł z zastąpieniem kosiarek tak uroczymi zwierzętami niewątpliwie jest strzałem w dziesiątkę. Oprócz przyczynienia się do ochrony środowiska zwierzęta mogą także stanowić atrakcję dla dzieci, a widok owiec jedzących trawę z pewnością umili dzień osobom przejeżdżającym tamtejszą drogą - podsumowuje w rozmowie z RadioZET.pl Marta, mieszkanka dzielnicy Brynów.

Nie przegap
rośliny są bezpieczne dla zwierząt
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/Jus_Ol