,

Nie denerwuj tego chrząszcza. Jest bardzo niebezpieczny

15.05.2023 15:56

Podczas wycieczek na polany i łąki można spotkać niewinnie wyglądającego chrząszcza. Lepiej go nie drażnić i obchodzić się z nim ostrożnie. Oleica krówka wydziela silnie trujący, niebezpieczny dla człowieka związek chemiczny.

Oleica krówka - niebezpieczny chrząszcz.
fot. Marek BAZAK/East News

Lasy Państwowe przypominają za pośrednictwem swojej strony internetowej, że oleica krówka produkuje w sytuacjach stresowych oleistą ciecz w żółtym odcieniu. Substancja zawiera jedną znajniebezpieczniejszych toksyn w przyrodzie – kantarydynę, dawniej wykorzystywaną do produkcji afrodyzjaków i trucizn. Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi około 0,03 gramów. Chociaż pojedynczy chrząszcz nie jest w stanie wyprodukować aż tyle substancji, to nadal pozostaje zagrożeniem – wydzielany przez niego związek chemiczny silnie podrażnia ludzką skórę (szczególnie wtedy, gdy dostanie się do oczu lub nosa). Aby uniknąć potencjalnych skutków, nie straszmy owada i nie bierzmy go do rąk.

Oleica krówka atakuje. Niemcy walczą z plagą

Dorosłe osobniki można spotkać w Polsce od kwietnia do czerwca. Oleica krówka lubi nasłonecznione tereny, w szczególności łąki i polany. Jak informuje Wirtualna Polska, z niebezpiecznymi chrząszczami walczą obecnie Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi zaobserwowali zwiększoną obecność oleic krówek na placach zabaw w miastach Hofgeismar i Borgentreich. Obiekty zostały w rezultacie zamknięte. Sytuacja jest poważna, bo jeszcze do niedawna oleice pojawiały się w Niemczech dość rzadko.

Zobacz także: Budził postrach niczym Hannibal Lecter. Sugerowali, że powinniśmy uśpić Tajfuna...

loader

Oleica krówka – jak ją rozpoznać?

Chrząszcz wytwarzający niebezpieczną substancję jest dość duży – długość jego ciała może wynosić nawet 35 milimetrów. Strona internetowa Lasów Państwowych podpowiada, że dorosła oleica krówka ma skrócone pokrywy skrzydłowe i pękaty odwłok słusznego rozmiaru. Owad odznacza się czarnym, ciemnogranatowym lub niebiesko-czarnym ubarwieniem ciała, któremu towarzyszy metaliczny połysk.

Zobacz także: Indiana Bones na straży muzeum. Kot ze schroniska został celebrytą

Oleicy krówki nie spotyka się w Polsce szczególnie często. Warto mieć jednak szeroko otwarte oczy, mając na względzie owadzią plagę w Niemczech.

rośliny są bezpieczne dla zwierząt
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/Jus_Ol

RadioZET.pl/lasy.gov.pl/wiadomosci.wp.pl

Logo radiozet Dzieje się