Obserwuj w Google News

Jesteś opiekunem szczeniaka? Behawiorysta: nie popełniaj tego błędu

2 min. czytania
07.08.2023 16:05
Zareaguj Reakcja

Ktokolwiek opiekował się szczeniakiem, ten wie, że „psie dzieci” mają bardzo dużo energii. Są słodkie, ale potrafią dać w kości i nieźle zmęczyć opiekunów. Okres szczenięcy to wyjątkowy czas, w którym zwierze uczy się świata – relacji z ludźmi, innymi psami oraz środowiskiem. Okazuje się, że wielu właścicieli podczas nauki zapomina o jednej, ważnej kwestii. Behawiorysta ostrzega: to katastrofalny błąd.

szczeniak wychowanie
fot. shutterstock_Jane_Zh

Opieka nad szczeniakiem wymaga cierpliwości, pokory i konsekwencji. Socjalizacja to specyficzny proces, podczas którego pies uczy się, jak reagować na ludzi oraz inne zwierzęta. Jeśli zostanie przeprowadzona umiejętnie, dorosłe zwierzę będzie potrafiło odpowiednio zachować się w różnych – czasami trudnych – sytuacjach. To gwarantuje komfort zarówno psu, jak i właścicielowi. Dlatego do socjalizacji szczeniaka warto się przyłożyć.

Tak często postępują właściciele psów. Behawiorysta grzmi

Jednym z najważniejszych nawyków, jakie właściciel powinien wyrobić u psa, jest odpowiednia reakcja zwierzęcia na tzw. przywołanie. Pies po usłyszeniu swojego imienia lub odpowiedniej komendy powinien „zameldować” się tuż obok opiekuna. To pozwala uniknąć wielu nieprzyjemności, sprawia, że spacery przebiegają znacznie sprawniej i są dużo przyjemniejsze.

Redakcja poleca

Nauka przywoływania nie jest prosta – to proces, który trwa miesiącami. Behawiorysta i trener psów Michał Dąbrowski na Instagramie zwrócił uwagę na błąd, który często popełniają opiekunowie czworonogów. – Właściciele są bardzo zadowoleni ze swojego szczeniaka. Myślą, że jest psem idealnym, bo od pierwszych tygodni po przyjedzie z hodowli, czy też zaraz po adopcji, pilnuje się ich na spacerze, jest w nich wpatrzony, chodzi bardzo blisko na dworze – zaznacza ekspert.

Zobacz również:  Jak karać psa? Behawiorysta stawia sprawę jasno

Michał Dąbrowski tłumaczy, że wówczas świeżo upieczeni opiekunowie często rezygnują z dalszej nauki przywoływania – uważając ją za niepotrzebną. Behawiorysta zaznacza, że to błąd, który może mieć katastrofalne skutki. Dlaczego?

– Kiedy szczeniak będzie miał już kilka miesięcy, nastąpi wyrzut hormonów związanych z dojrzewaniem. Nastąpi wzrost zainteresowania środowiskiem i szczeniak nie będzie już tak zainteresowany wami – podkreśla trener psów. I dodaje:

– Nie przestawajcie ćwiczyć, nagradzać swojego psa za dobre zachowanie, niekoniecznie smaczkami, również dobrym słowem, zabawą, byciem atrakcyjnymi. Pamiętajcie: trening trwa przez cały okres szczenięcy i cały okres nastoletni, aż pies stanie się dorosłym psem.

rośliny są bezpieczne dla zwierząt
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/Jus_Ol

RadioZET.pl