Obserwuj w Google News

Jaki pies będzie idealny dla rodzin z dziećmi? Behawiorysta wyjaśnia

2 min. czytania
11.08.2023 11:17
Zareaguj Reakcja

Jaka rasa psa nada się do domu z dziećmi? – to zapytanie w internetowych wyszukiwarkach cieszy się dużą popularnością. Opiekunowie – planując powiększenie rodziny o zwierzątko – chcą, by czworonóg potrafił bawić się z najmłodszymi, nie wykazując agresji i nerwowości. Behawiorysta Michał Dąbrowski w najnowszym filmie postanowił zabrać głos w sprawie ras, które często przedstawia się jako te idealne dla dzieci. Behawiorysta podzielił się z internautami pewnym przemyśleniem.

Jaki pies będzie idealny dla rodzin z dziećmi
fot. shutterstock_lunamarina

Czym powinien wyróżniać się tzw. pies rodzinny? Opiekunowie najczęściej poszukują czworonoga, który będzie przyjaźnie nastawiony do dzieci – spokojnego i bardzo cierpliwego. Odpornego na wszelkie zaczepki ze strony najmłodszych. Pies rodzinny powinien również reagować na polecenia właściciela i wesoło bawić się z maluchami, gdy te mają na to ochotę. Czy taka rasa w ogóle istnieje?

Behawiorysta i trener psów Michał Dąbrowski postanowił odpowiedzieć na to pytanie w jednym z filmów udostępnionych na Instagramie. Wpis spotkał się z dużym zainteresowaniem internautów.

Pies idealny dla dzieci? Amstaff, golden retriever, a może maltańczyk?

Michał Dąbrowski zaznaczył, że wprowadzenie psa do domu, w którym wychowują się dzieci jest skomplikowanym i wymagającym zaangażowania procesem. – Opisy ras, w których jest informacja, że pies jest super do dzieci to bełkot – podkreślił ekspert. Dodał: – Jeśli chcemy wybrać psa pod dziecko to kwestia, żeby w konkretnej hodowli porozmawiać z hodowcą, jaki pies ma temperament, jak się zachowuje jako szczeniak.

Redakcja poleca

Wybór odpowiedniego psa to jednak tylko początek drogi – podkreślił Michał Dąbrowski. – Musimy nauczyć szczeniaka, który pojawi się w domu, żeby potrafił odpoczywać, wiedział gdzie jest jego miejsce i przede wszystkim uczyć dzieci granic, a więc tego, co mogą, a czego nie mogą robić z psem i na co mogą sobie pozwolić, a na co nie – wytłumaczył behawiorysta. I dodał:

Podzielcie mieszkanie na dziecięca i psią strefę (może to bardzo pomóc jak dziecko już raczkuje). I uczcie dzieci, że pies potrzebuje odpoczynku i nie jest zabawką.

Zobacz również:   Jak karać psa? Behawiorysta stawia sprawę jasno

Michał Dąbrowski podkreślił, że żadna z ras nie jest idealna dla rodzin z dziećmi. To jak będzie zachowywał się pies zależy bowiem od jego charakteru oraz usposobienia, ale przede wszystkim od tego, jakich reguł zostanie nauczony przez domowników.

Nie przegap

RadioZET.pl