Obserwuj w Google News

Jak reagować, gdy pies goni kota? Behawiorysta: to częsty błąd właścicieli

2 min. czytania
13.10.2023 11:30
Zareaguj Reakcja

Nie od dziś wiadomo, że koty nie przepadają za psami i vice versa. Jak sprawić, by czworonogi – mimo odmiennych potrzeb – tolerowały się, a nawet lubiły? To trudne i czasochłonne zadanie. Behawiorysta Michał Dąbrowski zwrócił uwagę na popularny błąd, który popełniają opiekunowie psów i kotów, ucząc swoje zwierzaki koegzystowania.

pies i kot
fot. shutterstock

Zdecydowanie najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie, ale również w Polsce, są koty i psy. Wiele osób opiekuje się tymi dwoma gatunkami jednocześnie. Nie jest to jednak proste zadanie – koty i psy znacząco się bowiem od siebie różnią. To sprawia, że czasami trudno jest im się „dogadać”.

Dlaczego psy i koty nie mogą się dogadać? Problemem jest odmienna komunikacja

Wszyscy wiemy, że psy i koty nie darzą się wzajemną sympatią, ale dlatego właściwie tak jest? Zwierzęta komunikują się – zarówno z innymi zwierzętami, jak i z ludźmi – głównie za pomocą mowy ciała. Koty i psy w zupełnie inny sposób wyrażają swoje nastawienie do świata. Tym dwóm gatunkom bardzo trudno jest więc znaleźć „wspólny język”. Dla przykładu: pies macha ogonem, gdy jest szczęśliwy i zadowolony. Kot w ten sam sposób okazuje swoje rozdrażnienie i niezadowolenie. Ponadto psy kochają wszelkie pogonie. Uciekające, puchate stworzenia są więc dla nich niezwykle atrakcyjne.

Pies i kot – mimo wielu różnic – mogą się przyjaźnić. Wymaga to jednak od właściciela rozsądnego podejścia do zwierząt. Opiekun musi przeprowadzić skuteczne procesy socjalizacji – pokazać swoim pupilom, że nie są dla siebie wzajemnie zagrożeniem.

Redakcja poleca

Jak oduczyć psa pogoni za kotem? To skuteczny sposób

Behawiorysta i trener psów Michał Dąbrowski aktywnie działa w mediach społecznościowych. Regularnie publikuje merytoryczne posty, które pomagają opiekunom psów w pracy nad zachowaniem pupili. Ekspert często odpowiada także na pytania, które nurtują internautów i internautki. Niedawno poradził użytkownikom Instagrama, jak oduczyć psa pogoni za kotem.

Zobacz również:   Na parkingu zauważyli małe, czarne stworzonko. Przyjrzeli się i nie mogli uwierzyć

Michał Dąbrowski zaznaczył, że jeśli pies rusza w pościg za kotem, opiekun pod żadnym pozorem nie powinien odciągać uwagi rozentuzjazmowanego zwierzęcia smakołykami. – W ten sposób pies może pomyśleć, że my nagradzamy go za te szarże za kotem i właśnie tak powinien się zachowywać, gdy widzi, że kot przemieszcza się po mieszkaniu – zaznaczył. I dodał:

– Lepiej jest na chwilę odizolować psa, by wiedział, że to zachowanie jest niepożądane (…) powinniśmy nagradzać psa w momencie, kiedy kot przemieszcza się po mieszkaniu, a pies mimo to zostaje spokojny.

Ekspert dodał, że opiekunowie, którzy chcą, by psy zachowywały się spokojniej w domu, powinni zaspokajać ich potrzeby behawioralne w czasie spacerów.

Nie przegap
rośliny są bezpieczne dla zwierząt
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/Jus_Ol