Obserwuj w Google News

Jak ochłodzić psa podczas upałów? Zadbaj o pupila latem

2 min. czytania
14.08.2023 14:38
Zareaguj Reakcja

Upał bywa nieznośny nie tylko dla ludzi. Również czworonożni pupile trudno znoszą wysokie temperatury. Warto wiedzieć, jak schłodzić psa podczas gorących, letnich dni – puchaty podopieczny z pewnością będzie za to wdzięczny.

Jak schłodzić psa podczas upałów?
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Głównym elementem, za pomocą którego pies ochładza swój organizm, jest układ oddechowy. Zwierzę dyszy zazwyczaj z wysuniętym językiem, ponieważ jego ciało po prostu się nie poci. Upały mogą jednak przyczynić się niewydolności oddechowej i wywołać u czworonoga udar cieplny. Wiedza, jak schłodzić psa, jest zatem niezwykle istotna, szczególnie podczas nawrotu letnich, wysokich temperatur.

Redakcja poleca

Jak schłodzić psa? O tym warto pamiętać

Wysokie temperatury są niebezpieczne w szczególności dla wiekowych psów oraz przedstawicieli ras brachycefalicznych (np. mopsów, buldogów francuskich czy boston terierów). Właściciele takich pupili w szczególności powinni mieć się zatem na baczności, bo wiedza dotycząca tego, jak schłodzić psa w upalnych okolicznościach, bardzo im się przyda.

Najbardziej podstawową rzeczą jest – oczywiście – zapewnienie czworonogowi dostępu do świeżej wody. Płyn nie musi być lodowato zimny; wystarczy umiarkowanie chłodna temperatura. Należy jednak dopilnować, by woda nie nagrzewała się na słońcu. Jeżeli pies przebywa na zewnątrz, poza regularnie uzupełnianą świeżym napojem miską powinien mieć dostęp do zacienionego,umożliwiającego odpoczynek miejsca.

Jak powszechnie wiadomo, pupile potrzebują spaceru niezależnie od warunków pogodowych. Na przechadzki warto wybierać zatem wczesne godziny poranne lub późne wieczory – nie tylko temperatury są wówczas niższe; dotyczy to również stygnących, asfaltowych chodników, które w środku dnia potrafią poparzyć psie łapy.

Zobacz także: Pokazali nietypowy sposób na uspokojenie psa. Nagranie podbiło sieć

Jak schłodzić psa? Pomogą akcesoria chłodzące

Poza naturalnymi sposobami, właściciele psów sięgają również po dedykowane czworonogom gadżety dostępne w dyskontach i sklepach zoologicznych. Obniżanie temperatury ciała pupila może odbywać się zatem za pomocą kamizelek czy mat chłodzących. Ciekawym pomysłem jest również nabycie specjalnej zabawki do żucia, którą napełnia się wodą, przez co pies chłodzi się samodzielnie.

Jeżeli nie wiemy, jak schłodzić psa, a pupil wygląda na bardzo zmęczonego, zachowuje się dziwnie i oddycha coraz ciężej – nie ryzykujmy dalszym testowaniem domowych sposobów i zabierzmy czworonoga do weterynarza.

Nie przegap
Kot
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl