Obserwuj w Google News

Dlaczego pies nie chce jeść? Poznaj 3 częste przyczyny

2 min. czytania
11.01.2023 16:08
Zareaguj Reakcja

Zauważyłeś, że twój czworonożny przyjaciel stracił w ostatnim czasie apetyt? Sprawdź, z czego to może wynikać.

Pies
fot. Shutterstock

Odpowiednie żywienie psa jest niezbędne do tego, aby nasz pupil mógł rozwijać się prawidłowo. Jeżeli w ostatnim czasie zauważyłeś u swojego czworonoga mniejszy apetyt, nie wolno tego lekceważyć. Czasami jest to tylko jednorazowa sytuacja spowodowana np. chwilową niestrawnością. Niekiedy takie zachowanie może być jednak poważniejszym sygnałem dla właściciela.

Redakcja poleca

Brak spokojnego miejsca do jedzenia

Każdy opiekun psa powinien zadbać o to, aby jego pupil miał odosobnioną, specjalnie wyznaczoną przestrzeń do jedzenia, która umożliwi mu swobodne spożywanie wszystkich przysmaków. Miska z karmą nie powinna stać w miejscu, w którym cały czas przemieszczają się domownicy. To może zakłócić spokój psa, przez co będzie on niechętnie sięgał po posiłek.

Nieodpowiednia karma

Zły wybór karmy to kolejna z przyczyn, przez którą pies może stracić swój apetyt. Kupując odpowiedni produkt, powinniśmy się kierować nie tylko wiekiem psa czy jego stanem zdrowia, ale też potrzebami. Każdy pupil jest inny i ma swoje określone preferencje dotyczące żywienia. W pierwszej kolejności warto więc na jakiś czas zmienić psie smakołyki na inne i zobaczyć, jak na to zareaguje nasze zwierzę.

Sprawdź jego stan zdrowia

Jeżeli brak apetytu u psa trwa znacznie dłużej, może to świadczyć o poważniejszych komplikacjach zdrowotnych. Takie zachowanie często wskazuje na problemy z układem pokarmowym lub inne schorzenia w obrębie jamy ustnej np. zapalenie przyzębia. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie jak najszybszy kontakt z weterynarzem, aby szybko ustalić przyczynę problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zobacz także: Ten błąd popełniamy często podczas szkolenia psa. Sprawdź, czego dotyczy