Zamknij

Jak odczytać zachowanie kota? Sprawdź, co mówi jego mowa ciała

04.01.2023 15:58

Zachowanie kota może mówić wiele o jego samopoczuciu i nastroju. Podpowiadamy, jak odczytywać niektóre sygnały.

Kot
fot. Shutterstock

Koty to nieprzewidywalne zwierzęta. Nie bez powodu mówi się, że lubią chodzić swoimi ścieżkami. Z czasem jednak możemy lepiej rozumieć pewne jego zachowania. Chociaż kot nie jest w stanie wyrazić swoich emocji, to jego mowa ciała czy wydawane przez niego dźwięki mogą powiedzieć o nich bardzo wiele. Dzięki tej wiedzy łatwiej będzie nam określić, co w danym momencie czuje nasz pupil lub czego potrzebuje.

Te znaki świadczą o tym, że twój kot cię lubi

Wbrew pozorom kocia mowa nie jest tak trudna to zrozumienia, jak mogłoby ci się wydawać. Ważna jest jednak wnikliwa obserwacja pupila, dzięki której już po krótkim czasie, będziesz mógł rozpoznawać różne zachowania. Jeżeli twój czworonożny przyjaciel często szuka kontaktu z tobą, kładzie się blisko ciebie czy liże cię po twarzy - jest to oznaka jego sympatii.

Jeżeli po powrocie do domu nie odpuszcza cię na krok i ociera się o twoje nogi lub stara się je objąć ogonem – możliwe, że się stęsknił za swoim właścicielem. Takie zachowanie futrzaka często jest także sygnałem, że twój pupil jest głodny. Może towarzyszyć mu również ciche mruczenie.

Sygnały, które mówią o tym, że twoje zwierzę jest zdenerwowane i niespokojne

Stan wzmożonego napięcia i zdenerwowania u kota rozpoznasz m.in. po uszach. Zazwyczaj są one wtedy wyprostowane oraz uniesione. W sytuacji dużego zagrożenia mogą natomiast przylegać do głowy – to oznaka przybrania obronnej postawy przez twojego czworonoga.

Ponadto zwróć uwagę na jego ogon. W takim przypadku jest on przeważnie schowany – szczególnie wtedy, gdy kot znajduje się w jakiejś nowej dla niego sytuacji. Przejawem zdenerwowania zwierzęcia mogą być też jego niespokojne, gwałtowne ruchy.

Zobacz także: Jak przygotować dom na pojawienie się kota? O tym musi pamiętać każdy właściciel

To przejawy złości i agresji u kota

Nasz kot może cię czasem zezłościć, co okazuje na różne sposoby. Wtedy łatwo zauważyć u niego m.in. napuszony ogon. W tym przypadku warto też przyjrzeć się jego oczom. Niepokojącym sygnałem jest m.in. znaczne powiększenie się źrenic. Przejawem agresywnej postawy u kota są też uszy skierowane do tyłu.

Wiele o jego stanie mogą powiedzieć także odgłosy. W tej sytuacji możemy usłyszeć charakterystyczne syczenie lub warczenie. Takie dźwięki często świadczą o tym, że kot się czegoś boi. W sytuacji zagrożenia pojawia się też u niego przyspieszony oddech.

Co robi kot, gdy jest zrelaksowany?

Szczęśliwego kota możesz rozpoznać po łagodnej, odprężonej postawie. Takie zwierzę przeważnie leży spokojnie na plecach albo układa się wygodnie na boku. Kiedy podczas spania przyjmuje zwiniętą pozycję, może to świadczyć o tym, że czuje się bezpiecznie i komfortowo.

Poza tym, gdy kot jest spokojny, jego uszy są przeważnie skierowane do przodu oraz lekko pochylone. O dobrym nastroju naszego pupila często także świadczy delikatne mruczenie. Zrelaksowane zwierzę może mieć też nieco przymknięte powieki. Radosne skakanie i podniesiony ogon mogą natomiast sygnalizować chęć zabawy.

Zobacz także: Każda para powinna mieć pupila. Zwierzątko domowe poprawia relacje w związku

loader