Syndrom "puppy blues" dotyka wielu właścicieli psów. Zaskakujące wyniki badań

03.02.2023 11:06

Jeden na czterech właścicieli psów uważa, że opieka nad szczeniakiem jest trudniejsza niż nad noworodkiem. W dodatku wielu z nich boryka się z syndromem "puppy blues" - wynika z najnowszych badań.

Pies
fot. Shutterstock

Decydując się na przygarnięcie psa pod swój dach, trzeba liczyć się z tym, że nasze dotychczasowe życie ulegnie sporej zmianie. Okazuje się jednak, że wielu początkujących opiekunów czworonogów nie do końca jest na to przygotowanych. Portal mirror.co.uk przytoczył rezultaty badań ankietowych zleconych przez firmę ManyPets, w których wzięło udział aż 2000 posiadaczy psów. Wynika z nich, że ponad 1/3 właścicieli odczuwa początkowo wątpliwości po przywiezieniu do domu szczeniaka. W dodatku aż 56% ankietowanych było zaskoczonych tym, jak trudna jest opieka nad małym zwierzęciem.

Wielu opiekunów psów doświadcza syndromu "puppy blues"

Według najnowszych badań ponad siedmiu na dziesięciu właścicieli psów stwierdziło, że posiadanie szczeniaka jest równie wymagające, jak opieka nad noworodkiem. A 37% z nich przyznało, że po przywiezieniu do domu psa doświadczyło tzw. syndromu "puppy blues", czyli emocjonalnego stanu przytłoczenia i niepokoju związanego z nową rolą. Niemal połowa z nich stwierdziła także, że ich życie zmieniło się bardziej, niż się spodziewali.

U niektórych posiadanie szczeniaka powodowało również napięcie w gospodarstwie domowym oraz kłótnie z partnerem i rodziną z powodu dodatkowych obowiązków – aż 52% ankietowanych częściej sprzeczało się o psa niż o zmywanie naczyń. Głównymi przyczynami takich emocji było zachowanie ich pupila oraz szkody wyrządzone przez niego w mieszkaniu.

To normalne, że wątpisz w siebie i bez względu na to, jak się do tego przygotujesz, odpowiedzialność za opiekę nad małym wciąż może być prawdziwym szokiem. - mówi dr Scott Miller, lekarz weterynarii w rozmowie z ITV.

Zobacz także: Stresujesz się? Twój pies potrafi to “wywąchać”!

Bezwarunkowa miłość

Aż 86% badanych stwierdziło, że mimo początkowych trudności kocha swojego zwierzaka bezwarunkowo. Większość z nich przyznała, że syndrom "puppy blues" nie trwał u nich zbyt długo. U 28% ankietowanych negatywne emocje związane z opieką nad szczeniakiem opadły w ciągu tygodnia. Jednocześnie uważali, że w takich przypadkach niezwykle cenne jest skorzystanie z porad ekspertów, którzy mogą pomóc początkującym właścicielom czworonogów lepiej i szybciej odnaleźć się w nowej roli.

Zobacz także: Ten błąd popełniamy często podczas szkolenia psa. Sprawdź, czego dotyczy

loader

RadioZet.pl/mirror.co.uk