Obserwuj w Google News

Nowy raport o życiu seksualnym. Tylu partnerów łóżkowych ma statystyczna Polka

2 min. czytania
18.09.2023 12:46
Zareaguj Reakcja

Światło dzienne ujrzał raport „Seksualna Mapa Polki”, przygotowany na zlecenie Gedeon Richter Polska. Badanie przeanalizowało aktywność seksualną polskich kobiet pod kątem liczby partnerów, częstotliwości zbliżeń czy charakteru nawiązywanych relacji.

Seks po polsku. Ilu partnerów łóżkowych ma statystyczna Polka?
fot. Lucky Business/Shutterstock

„Seksualną Mapę Polki” stworzono w oparciu o badanie zrealizowane metodą CAWI (ankieta internetowa) na panelu badawczym Reaktoropinii.pl, należącym do Instytutu Badań Pollster. Próba badawcza wyniosła 1076 ankiet reprezentatywnej grupy kobiet w wieku 18-69 lat. Wnioski wysunięto na podstawie deklaracji samych uczestniczek. Polki zdradziły, czy rozmawiają z partnerami o swoich seksualnych potrzebach, jak patrzą na seks oraz jak długo trwają związki, w które wchodzą. Autorom badania udało się również ustalić, ilu łóżkowych partnerów na przestrzeni całego życia ma statystyczna Polka.

Redakcja poleca

Seks po polsku. Tylu partnerów łóżkowych mają Polki w całym życiu

Aż 95% Polek deklaruje aktywność seksualną; zmniejsza się ona jednak z wiekiem – najczęściej seks uprawiają kobiety przed 35 rokiem życia (kilka razy w tygodniu lub częściej); 45% uczestniczek badania w grupie wiekowej 56-69 lat i 23% w grupie 46-55 decyduje się na zbliżenia tylko raz w miesiącu lub rzadziej. W każdej grupie wiekowej zaobserwowano czynnik sprzyjający większemu seksualnemu apetytowi – wejście w nowy związek. W raporcie podkreślono również, że Polki zdecydowanie preferują monogamię; 84% respondentek zadeklarowało, że w tym momencie ma jednego partnera seksualnego. Na przestrzeni całego swojego życia kobiety z Polski mają natomiast czterech partnerów łóżkowych.

Interesującym wnioskiem płynącym z „Seksualnej Mapy Polki” jest również sposób patrzenia na seks. Zbliżenie jest dla polskich kobiet elementem budowania relacji, przyjemnością oraz aktywnością dobrą na poprawę nastroju i rozładowanie napięcia. Widać również pewną pokoleniową zmianę: młode kobiety zdecydowanie rzadziej od starszych postrzegają seks jako tzw. „obowiązek małżeński” czy aktywność służącą głównie prokreacji. Z zauważalnie większą otwartością rozmawiają też o swoich potrzebach z partnerami.

Zobacz także: Na łożu śmierci poprosiła o seks z byłym. Tak zareagował mąż

Związek nie tylko z mężczyzną. Aż 12% Polek w relacjach jednopłciowych

Zagadnienie seksu najczęściej wiąże się ze związkami, zatem „Seksualna Mapa Polki” zbadała również ten temat. Okazuje się, że Polki są dość stałe w uczuciach. Prawie 2/3 ich związków trwa ponad 11 lat. 4 na 5 kobiet biorących udział w badaniu zadeklarowało też, że jest w obecnie w jakiejś relacji; samo pojęcie „związek” niekoniecznie wiąże się natomiast z mężczyzną.

W badaniu czytamy: „Choć związki damsko-męskie ciągle zdecydowanie dominują (88%), to 12% respondentek deklaruje, że jest w związku z kobietą, podczas gdy w badaniu z 2019 r. ten odsetek był znacznie niższy – wynosił 8%. Najczęściej są to kobiety po 55. roku życia (co piąta kobieta z tej grupy wiekowej deklaruje, że tworzy związek jednopłciowy, podczas gdy w najmłodszej grupie co 25.)”.

Nie przegap
Mężczyźni o tych imionach są najlepsi w łóżku.
5 Zobacz galerię
fot. Kaspars Grinvalds/Shutterstock