Zamknij

Ograniczysz zużycie wody, zapobiegniesz suszy. Edukacja w tym zakresie jest na wagę złota

Zastanawialiście się kiedyś, jak duże znaczenie w codziennym życiu ma nasze podejście do oszczędzania wody? Ten temat wraca do opinii publicznej co roku - niestety szybko zapominamy o wdrażaniu ważnych nawyków, które ochronią naszą planetę przed wyniszczeniem. Gra toczy się m.in. o zapobiegnięcie suszy. Dzięki specjalnym inicjatywom edukacyjnym możemy dowiedzieć się o nim więcej.

Ograniczysz zużycie wody, zapobiegniesz suszy. Edukacja w tym zakresie jest na wagę złota
fot. Shutterstock

Dlaczego musimy chronić się przed suszą?

Susza jest dziś realnym zagrożeniem, które ignorowane może doprowadzić do tragicznych skutków. Aktualnie Polska na tle Europy wypada bardzo słabo, jeśli chodzi o zasoby wodne. W przeliczeniu odnawialnych zasobów wody na mieszkańca, w Polsce przypada około 1600 m³/os/rok przy średniej europejskiej na poziomie 4500 m³/os/rok. Taka wartość sprawia, że nasz kraj znajduje się w grupie państw z deficytem wody. W światowej gospodarce każdy konsument zużywa średnio aż 5 000 litrów wody dziennie (od 1 500 do 10 000). Średni dzienny ślad wodny jednego mieszkańca Polski wynosi 3900 litrów.

Skutki wysuszenia gleby i braku dostępu do odpowiedniej ilości wody są groźne nie tylko dla ludzi, ale też zwierząt i roślin. To przez nie zaczniemy borykać się z takimi problemami, jak głód, choroby, pożary, wyludnienia i masowe emigracje. Długotrwałemu utrzymywaniu się suszy sprzyjają wysokie temperatury i brak opadów, na których ilość nie mamy bezpośredniego wpływu. Z tego powodu warto ograniczyć zużycie wody w życiu codziennym - możemy zacząć to robić natychmiast. Warto też pamiętać o tzw. łapaniu wody, czyli jej retencjonowaniu. Dzięki temu można ją później wykorzystać ponownie.

Ograniczanie zużycia wody, jako sposób na przeciwdziałanie suszy

Najlepszą metodą na przeciwdziałanie suszy jest oszczędzanie wody. Często zużywamy jej o wiele więcej, niż nam się wydaje. Ostatecznie każdy z nas pozostawia po sobie tzw. ślad wodny, a ten niesie za sobą widoczne skutki.

Wspomniany ślad to nic innego jak wskaźnik zużycia wody słodkiej przez konsumenta lub producenta. Uwzględnia on bezpośrednie i pośrednie jej zużycie na wielu płaszczyznach życia.

Tak ograniczysz zużycie wody

Zużycie wody powinniśmy ograniczać pod każdym względem – musimy brać pod uwagę zarówno te czynności, których jesteśmy świadomi - codzienne kąpiele, gotowanie, mycie naczyń, jak i te mniej oczywiste. Zwykle nie bierzemy pod uwagę np. tego, ile wody zużywa się do produkcji żywności, którą kupujemy, podczas dbania o rośliny, zwierzęta hodowlane czy nawadniania upraw.

Ślad wodny zostaje pozostawiany przez większość rzeczy jak jedzenie, ubrania, elektronika itd. Przykładowo jeansy po które sięgasz to około 8000 litrów, 1 kg pomarańczy – 560 litrów, zaś smartfon to 900 litrów. Chcesz oszczędzać wodę? Kupuj więc świadomie.

By ograniczyć zużycie wody, powinieneś też m.in. wymieniać uszczelki w kranach, jeśli są zużyte, zakręcać kurki podczas mycia zębów czy naczyń, podlewać rośliny rano lub wieczorem – gdy jest chłodniej, nie marnować jedzenia, gromadzić deszczówkę. Każdy musi brać pod uwagę zarówno postępowanie na terenie własnego domu, jak i w sferze publicznej, gdy korzystamy np. z lokali gastronomicznych czy kupujemy produkty od rolników.

Inicjatywy edukacyjne wspierają walkę z suszą

W celu ochrony naszych zasobów wody prowadzone są ważne inicjatywy organizowane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Szczególną rolę odgrywa akcja „Stop Suszy”. Jednym z jej najważniejszych zadań było promowanie i zapoznawanie z planem przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Ważną rolę odgrywały tematyczne konferencje ogólnopolskie, tworzenie ulotek i broszur, kampanii w mediach, filmów czy konkursów.

Wspomniany plan został opracowany przez Wody Polskie, we współpracy m.in. z organami administracji rządowej, oraz naukowcami z szeregu polskich uczelni. Zawiera wykaz prawie 600 inwestycji do realizacji w całym kraju, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wodnego mieszkańcom Polski. Oprócz działań technicznych ważnym zapisem dokumentu są działania nietechniczne, takie jak edukacja społeczna i ekologiczna. Wszystko dla zbudowania odpowiednich postaw i szacunku dla wody, jako cennego zasobu, który należy racjonalnie wykorzystywać.

Edukacja w zakresie przeciwdziałania suszy nie jedno ma imię

Informowanie obywateli o inicjatywach, które prowadzone są w ramach przeciwdziałania suszy o oszczędzania wody, jest dziś kluczowe. W związku z tym PGW Wody Polskie prowadzi wiele zróżnicowanych działań z zakresu gospodarki wodnej i jest nim nie tylko akcja „Stop Suszy”.

Jednym z ważniejszych ogólnopolskich projektów jest ten o nazwie „Aktywni Błękitni”powstały w 2019 roku. To program edukacyjny skierowany do szkół podstawowych. Dzięki niemu uczniowie zdobywają wiedzę nie tylko z zakresu przeciwdziałania suszy i powodzi, ale też ochrony wód i racjonalnego korzystania z zasobów wodnych. Innymi inicjatywami są Stop Powodzi czy Chroń Morze.

Znaczenie edukacji wśród najmłodszych pokoleń jest bardzo istotne, bo to od nich w dużej mierze zależy los naszej przyszłości. Na szczęście tego typu programy, co roku cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno szkół, jak i uczniów, co pozwala mieć nadzieję na lepsze jutro.

  Artykuł powstał we współpracy z PGW Wody Polskie