Obserwuj w Google News

Przez 25 lat zajmowała się domem. Mąż musi jej zapłacić za to milion złotych

2 min. czytania
10.03.2023 13:02
Zareaguj Reakcja

Ivana Moral przez 25 lat zajmowała się wyłącznie domem i dziećmi. Teraz, wyrokiem sądu, były mąż kobiety musi jej zapłacić ogromne pieniądze za lata pracy, jaką wykonywała nieodpłatnie na rzecz ich gospodarstwa domowego.

Kobieta
fot. Shutterstock/Twitter

Ivana Moral, mieszkanka Malagi w Hiszpanii wyszła za biznesmena w 1995 r. Jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego partner namówił ją do podpisania intercyzy. Po ślubie przez 25 lat kobieta całkowicie poświęciła się wykonywaniu obowiązków domowych i opiece nad dziećmi, podczas gdy jej mąż mógł w tym czasie rozwijać się zawodowo.

Postanowiłam wychować dwie córki, zaopiekować się mężem i zadbać o to, by dom zawsze był nieskazitelny – powiedziała.

Jednak w 2020 roku doszło do rozwodu. Wówczas kobieta wraz z dziećmi pozostali niemal z niczym. Otrzymała od męża wyłącznie połowę domu i nic więcej. Ivana nie zamierzała się jednak poddać. Postanowiła zawalczyć z nim na sali sądowej.

Redakcja poleca

Przełomowy wyrok hiszpańskiego sądu

Jak podaje themirror.co.uk Ivana przyznała, że przez całe swoje małżeństwo czuła się bezwartościowa i  zależna od swojego męża. Podczas gdy ona zajmowała się domem, kariera jej męża wyraźnie kwitła. Obecnie biznesmen prowadzi dobrze prosperujące siłownie, ma w swoim garażu m.in. samochody marki Porsche i Range Rover oraz kilka motocykli BMW. Poza tym jest właścicielem 70-hektarowej farmy oliwy z oliwek wartej niemal 4 miliony euro.

Nieustępliwość kobiety się opłaciła. Sąd uznał, że w ramach rekompensaty były mąż jest winien kobiecie niemal 205 tysięcy euro za 25 lat jej pracy w roli gospodyni domowej. Tę kwotę wyliczył, biorąc pod uwagę płacę minimalną w Hiszpanii i czas trwania małżeństwa. Dodatkowo biznesmen musi płacić również kobiecie dodatkowe świadczenie w wysokości 500 euro miesięcznie oraz alimenty na rzecz swoich dwóch córek, z których starsza ma 20 lat, a młodsza - 14.

Zobacz także: Wydała majątek na rozwód z mężem. Dziś znów są po ślubie

Szansa dla innych kobiet

Sprawa mieszkanki Malagi odbiła się szerokim echem w wielu krajach. Dziś Ivana nie ukrywa swojego szczęścia. Z wyroku sądu są zadowoleni również jej prawnicy, według których ten przypadek może być niezwykle ważny dla innych kobiet, które są w podobnej sytuacji życiowej.

Zobacz także: Śledzi męża za pomocą apki w telefonie. "Nie widzę w tym problemu"

RadioZET.pl/mirror.com.uk/niusdiario.es