Obserwuj w Google News

Ozdabiasz groby bliskich żółtymi chryzantemami? To symbolizują

2 min. czytania
09.10.2023 12:22
Zareaguj Reakcja

Święto Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. W sklepach i na przycmentarnych straganach możemy już zakupić dekoracje na groby. Jak co roku, szczególną popularnością cieszą się żywe rośliny. Wybierając je, warto wiedzieć, co symbolizują poszczególne kolory kwiatów. Dzięki temu 1 listopada nie popełnimy gafy.

Jakie chryzantemy na grób
fot. shutterstock

Listopad kojarzy się nam przede wszystkim z uroczystością Wszystkich Świętych. Przygotowania do tego, wyjątkowego dla katolików święta rozpoczynają się już w październiku. To wówczas wierni sprzątają przestrzeń wokół grobów swoich bliskich – krewnych i przyjaciół. Czyszczą mogiły, myją płyty i dekorują je kwiatami, zniczami. Jakie ozdoby wybrać na 1 listopada? Co roku szczególną popularnością cieszą się żywe kwiaty – symbolizują bowiem życie wieczne.

Chryzantemy kojarzą się nam z żałobą. To symbolizują naprawdę

Z dniem Wszystkich Świętych kojarzą się nam przede wszystkim chryzantemy – to nimi najczęściej zdobimy mogiły krewnych zmarłych. Chryzantemy są nie tylko piękne, ale także trwałe i odporne na mrozy. Długo zachowują świeżość. Kwitną od października aż do pierwszych mrozów.

Zobacz również:   Wpuszczają do domu szczęście. Wiele osób nie ma o tym pojęcia

Chryzantemy kojarzą się nam ze śmiercią i żałobą. W Polsce stały się synonimem tęsknoty i nostalgii. Warto jednak pamiętać, że początkowo symbolizowały jednak życie wieczne, radość odrodzenia oraz szczęście. To właśnie dlatego, strojono nimi mogiły.

Jakie chryzantemy na grób? Kolor płatków ma znaczenie

Okazuje się, że to, jakimi chryzantemami przystajemy groby bliskich, również ma znaczenie. Kolory w tym przypadku są bardzo istotne. Najpopularniejsze, żółte chryzantemy są symbolem szczęścia, radości, świętowania. Kwiaty w tym kolorze są więc idealne na groby.

Redakcja poleca

Biel to barwa, która kojarzy się nam z czystością i niewinnością, ale jest także symbolem życia duchowego. Białymi chryzantemami często 1 listopada przystraja się groby osób, które zmarły młodo. 

Z roku na rok coraz większą popularnością dniu Wszystkich Świętych cieszą się fioletowe chryzantemy. Kwiaty w tym kolorze symbolizują przede wszystkim szlachetność. Są wyrazem naszego szacunku do osoby zmarłej i pięknym podziękowaniem za wspólnie spędzony czas.

Nie przegap
Modlitwa o pieniądze ma pomóc w sytuacji finansowej.
4 Zobacz galerię
fot. PIC SNIPE, Grusho Anna/Shutterstock