Obserwuj w Google News

Zniesienie celibatu rozwiąże kryzys w Kościele? Duchowny mówi jasno

3 min. czytania
19.10.2023 15:07
Zareaguj Reakcja

Ogólnoświatowa laicyzacja i skandale w Kościele katolickim przyczyniają się odpływu wiernych oraz stawiania pytań o rolę, jaką instytucja ma pełnić we współczesnych czasach. Według niektórych należy pochylić się również nad tzw. kryzysem powołań. Wiele osób sugeruje, że dobrym posunięciem mogłoby być zniesienie celibatu. Do tych głosów odniósł się znany na TikToku duchowny – ksiądz David Michael Moses.

Zniesienie celibatu naprawi kryzys powołań? Duchowny komentuje
fot. Wojciech Olkusnik/East News, @fatherdavidmichael/TikTok

Kościół rzymskokatolicki na całym świecie boryka się obecnie z wieloma problemami, m.in. ujawnianymi nadużyciami seksualnymi czy skandalami z udziałem księży (np. w  Dąbrowie Górniczej). W Polsce można zauważyć też zwiększony dystans wiernych do instytucji: według opublikowanych we wrześniu 2023 roku danych GUS z Narodowego Spisu Powszechnego, liczba zadeklarowanych katolików spadła aż o 16 punktów procentowych w porównaniu do rezultatów z 2011 roku. Niektórzy twierdzą też, że jesteśmy w trakcie tzw. kryzysu powołań – do pewnych seminariów zgłasza się statystycznie mniej kandydatów niż wcześniej.

Wiele osób – zarówno tych po prostu zainteresowanych sprawą, jak i tych, którzy swoje życie duchowe realizują właśnie w Kościele katolickim – głośno mówi o zniesieniu celibatu jako jednym ze sposobów „unormalnienia” stylu życia duchownych. Na tę narrację zareagował znany na TikToku kapłan – ksiądz David Michael Moses ze Stanów Zjednoczonych.

Redakcja poleca

Zniesienie celibatu to lek na kryzys powołań? Duchowny komentuje

Jakiś czas temu David Michael Moses podpowiadał swoim obserwatorom, jak zmotywować się do modlitwy. „Praktyczna wskazówka modlitewna: nie pozwól, by wizja »perfekcyjnej modlitwy« powstrzymała cię od modlitwy DOBREJ” – pisał wtedy. Tym razem duchowny zabrał jednak głos na dość poważny temat. Postanowił wyjaśnić, co sądzi na temat propozycji zniesienia celibatu w Kościele rzymskokatolickim.

- Ludzie uznali, że rozwiązaniem kryzysu powołań jest pozwolenie księżom na żenienie się. Słuchajcie, ja chciałem się ożenić tak bardzo, jak każdy inny. Celibat był szalonym poświęceniem, ale zupełnie nie sądzę, że to rozwiązanie kryzysu – uznał duchowny.

Porównał sytuację do warunków, które mieliby stawiać przedstawiciele innych grup zawodowych. - To tak, jakby powiedzieć, że pewnie mielibyśmy więcej mężczyzn, którzy chcieliby pracować w marynarce wojennej, gdyby woda,w której trenują nie była taka zimna albo stwierdzić „więcej mężczyzn chciałoby grać w lidze NFL, gdyby inne zespoły tak silnie nie uderzały” – uznał ksiądz David Michael Moses.

Zobacz także: Parafianie Bobowej skarżą się na proboszcza. „Sprowadzał kobiety na plebanię”. To nie wszystko...

Celibat utwierdza w powołaniu do kapłaństwa? Duchowni mówią jasno

Według duchownego celibat jest pewną naturalną konsekwencją decyzji podjętej przez mężczyzn zapisujących się do seminarium. - Mężczyźni, którzy mają przewodzić naszemu Kościołowi są tymi, którzy poświęcili wszystko – wyjaśnił kapłan. Nie zaproponował jednak innych rozwiązań, które mogłyby przyczynić się jego zdaniem do naprawy kryzysu powołań.

Wydaje się, że wielu polskich księży mogłoby zgodzić się z Davidem Michaelem Mosesem. Jakiś czas temu  informowaliśmy o innym znanym z TikToka duchownym – Piotrze Jarosiewiczu, który nie zwlekał z odpowiedzią na pytanie, co ma zrobić kapłan, gdy się zakocha. - Jeśli jestem księdzem i widzę ładną dziewczynę, w której potencjalnie mógłbym się zakochać, to normalne jest to, że to ucinam. Dlaczego? Bo w momencie, w którym ucinam tę rzeczywistość, rozwój tej sytuacji, ja bardziej utwierdzam się w powołaniu do kapłaństwa – uznał.

Nie przegap
Modlitwa o zdrowie. Do jakich świętych się zwrócić?
4 Zobacz galerię
fot. Pascal Deloche/Godong/UIG Diverse/East News, PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News