Obserwuj w Google News

Znicz będzie palić się znacznie dłużej. Wystarczy ten domowy środek

2 min. czytania
10.10.2023 15:00
Zareaguj Reakcja

Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny zbliżają się wielkimi krokami. W związku z tym w sklepach pojawiają się kwiaty i znicze. Już niedługo na grobach naszych bliskich pojawią się symboliczne światełka upamiętniające członków rodziny i przyjaciół, których już z nami nie ma. Podpowiadamy, co zrobić, by pozostawiony na cmentarzu znicz palił się dłużej.

W ten sposób znicz będzie palił się dłużej. Wystarczy ta sztuczka
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News

Zgodnie z tradycją Kościoła rzymskokatolickiego pierwsze dni listopada kojarzą się przede wszystkim z czasem zadumy. Podczas Uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszek wspominamy naszych zmarłych bliskich oraz tłumnie odwiedzamy cmentarze. Szczególnie częstym widokiem jest przeprowadzanie porządków wokół mogił: grabienie liście i ziemi, a także mycie oraz dekorowanie płyt nagrobnych.

Jednymi z najpopularniejszych ozdób na tę okazję są znicze. Portal WP genialne.pl zdradza, co zrobić, by paliły się dłużej. Wystarczy odrobina pewnego domowego środka rozsypana przy knocie świecy.

Redakcja poleca

Jak wydłużyć czas palenia znicza? O tym nie zapominaj

Znicze mają przyozdabiać groby naszych bliskich, ale niestety zdarza im się gasnąć nawet kilka godzin po zapaleniu. Co zrobić, by paliły się dłużej? Ta myśl powinna przyświecać nam już na etapie procesu zakupowego. W sklepach warto nabywać duże i ciężkie świeczki, które ze względu na swój rozmiar oraz wagę będą charakteryzować się zwiększoną wydajnością. Należy zwracać uwagę również na jednolitość wkładu oraz maksymalną długość knota (1 cm), by całość spalała się równomiernie.

Nie bez znaczenia pozostaje również środek, z którego wykonana jest świeca. Dobrymi opiniami cieszą się w szczególności woski pszczele oraz sojowe, które w przeciwieństwie do parafiny nie wywołują bólu głowy i nie szkodzą w takim stopniu środowisku. Wyróżniają się też wydłużonym czasem palenia (średnio do 80 godzin).

Zobacz także: Co zrobić, aby chryzantemy były dłużej świeże? Wypróbuj ten sposób

Znicz będzie palić się dłużej. Wystarczy ten domowy środek

Jeżeli chcemy wzmocnić nasze wcześniejsze wysiłki i upewnić się, że znicze pozostawione na grobach bliskich będą palić się jak najdłużej, możemy sięgnąć po prostą sztuczkę. Portal genialne.pl podpowiada, że w tym celu wystarczy zaopatrzyć się w szczyptę soli. Środek należy rozsypać wokół knota i podpalić – nie tylko światło będzie wówczas jaśniejsze, ale i czas spalania znacząco się wydłuży.

Wśród innych trików spowalniających spalanie jest umieszczenie zniczowych wkładów w zamrażalniku. Godzina spędzona w niskiej temperaturze wystarczy, by wosk topił się w niespiesznym tempie, a światełko dłużej ozdabiało grób zmarłego członka naszej rodziny lub przyjaciela.

Inną popularną ozdobą, po którą sięgają Polacy z okazji Wszystkich Świętych i Zaduszek są żywe kwiaty. Zdecydowanie najczęściej mieszkańcy naszego kraju nabywają w te dni chryzantemy, które długo zachowują świeżość oraz są odporne na jesienne temperatury. Istotne jest również ich znaczenie: w świetle zniczy godnie przyozdabiają miejsca pochówku, symbolizując tęsknotę, nostalgię i życie wieczne.

Nie przegap
Aniołowie pomogą ci w trudnych chwilach. Poproś ich o pomoc
4 Zobacz galerię
fot. Lane V. Erickson/Shutterstock