Obserwuj w Google News

Zbliża się Święto Matki Boskiej Zielnej. Wiemy, jakie rośliny włożyć do bukietu

2 min. czytania
11.08.2023 14:40
Zareaguj Reakcja

Zbliża się Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znana również jako Święto Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu katolicy przynoszą do kościołów bukiety. Tradycja kościelna przewiduje wówczas poświęcenie wiązanek. Co można umieścić w takim bukiecie?

Matki Boskiej Zielnej 2023. Jak zrobić bukiet?
fot. GAZETA WROCLAWSKA PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKA PRES GRUPA/East News, MONKPRESS/East News

Stare porzekadło mówi: „W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła”. Ludowy zwyczaj przynoszenia do świątyni wiązanek do dziś jest praktykowany (głównie wśród społeczności zamieszkujących wsie). Skąd wzięła się ta tradycja? Według przekazu biblijnego Maryja została po śmierci zabrana do nieba. Jedno z podań głosi, że apostołowie znaleźli zamiast jej ciała kwiaty. W Święto Matki Boskiej Zielnej wierni koncentrują się w związku z tym na wszystkim, co kwitnie.

Redakcja poleca

Matki Boskiej Zielnej 2023. Co włożyć do bukietu?

15 sierpnia był w dawnych czasach ogromnym świętem wśród rolników. Wiązanki tworzono z roślin, które ucieleśniały letni urodzaj. Jeżeli zastanawiasz się, jak skomponować bukiet na Święto Matki Boskiej Zielnej, możesz sięgnąć do tradycji i umieścić w wiązance tzw. zboża podstawowe – owies, pszenicę, żyto i jęczmień. Wygospodaruj miejsce również na zioła: miętę, piołun, macierzankę, melisę, tymianek czy dziurawiec. Dodaj też kwiaty (np. astry, mieczyki, margaretki, hortensje) oraz warzywa i owoce: gałązkę jabłoni lub gruszki, a także marchew i pietruszkę. Jeżeli nie chcesz, by owoce i warzywa wypadły z bukietu, możesz nadziać je na drewniane patyczki.

Zobacz także: Jak przedłużyć świeżość ciętych słoneczników? Ten sposób warto znać

Bukiet na Święto Matki Boskiej Zielnej 2023. Chroni przed złem?

Na stronie internetowej Muzeum Narodowego we Wrocławiu można przeczytać, że kiedyś powszechnie wierzono w niezwykłe właściwości bukietu poświęconego przy okazji Matki Boskiej Zielnej. Wiązanki miały chronić dom, jego mieszkańców oraz ich zwierzęta. Okadzano nimi izbę oraz obejście, by uchronić się przed pożarem, burzą czy chorobą oraz wieszano je nad drzwiami wejściowymi, na ścianach i obok okien. Panowało też powszechne przekonanie, że bukiety wspomagają leczenie rozmaitych chorób, więc często wykorzystywano poświęcone zioła do ułatwienia rekonwalescencji.

Jeżeli chcesz utrwalić swoje kwiatowo-zielne naręcze poświęcone podczas obchodów Święta Matki Boskiej Zielnej – po poświęceniu ususz je i ciesz się jego estetycznymi i zapachowymi zaletami jeszcze przez długi czas.

Nie przegap
rośliny są bezpieczne dla zwierząt
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/Jus_Ol

RadioZET.pl/mnwr.pl