Zauważyłeś siatki między drzewami w lesie? Świadczą o jednym
Co roku jesienią las staje się wyjątkowo popularnym miejscem spacerów. Grzybiarze pomiędzy drzewami szukają dorodnych okazów: borowików, koźlarzy, prawdziwków i rydzów. W niektórych lasach tuż przy ziemi można zauważyć tajemnicze siatki przypięte do pni. Czemu służą? Leśnicy w poście na Facebooku postanowili wyjaśnić to internautom. Zaznaczyli, że siatki nie się niebezpieczne – ani dla zwierząt, ani dla ludzi. Pełnią bardzo ważną funkcję.

Wrzesień i październik to miesiące, w których lasy przepełniają turyści. Grzybiarze wcześnie rano spacerują pomiędzy drzewami. W skupieniu wypatrują dorodnych prawdziwków, koźlarzy, borowików, smardzów i rydzów. Nie brakuje także osób, które przychodzą do lasu popołudniami – na spacer z psem lub rekreacyjną przechadzkę solo. Miłośnicy leśnych wędrówek coraz częściej zwracają uwagę na nietypowe konstrukcje z siatki, które pojawiły się pomiędzy pniami. Co oznaczają? Przedstawiciele Lasów Państwowych postanowili wyjaśnić to w poście na Facebooku.
Rozpiętych pomiędzy drzewami konstrukcji z siatki nie należy się obawiać – nie stanowią one zagrożenia ani dla dzikiej zwierzyny, ani dla turystów. Leśnicy wieszają je jedynie między bukami. W ten sposób jesienią zbierają nasiona buka, a więc tzw. bukiew. „Zebrane nasiona najczęściej trafiają do szkółek leśnych, z których po roku lub po dwóch wyjeżdżają jako sadzonki gotowe do zalesień, lub odnowień” – możemy przeczytać w poście Lasów Państwowych.
O tym świadczą siatki w „twoim” lesie. Możesz być dumny!
Co ważne: leśnicy nie rozwieszają siatek pomiędzy wszystkimi bukami, które znajdują się na terenach Lasów Państwowych. Dlaczego? „Siatki wywiesza się wyłącznie w lasach, w których rosną drzewa wykazujące doskonałą zdrowotność i najlepsze cechy pokroju. Tak wyselekcjonowane drzewa często można znaleźć w tzw. GDN-ach, czyli Gospodarczych Drzewostanach Nasiennych” – zaznaczyli eksperci. Podkreślili, że selekcja jest niezwykle ważna, ponieważ drzewa z roku na rok zmagają się z coraz to trudniejszymi warunkami wzrostu.
Zobacz również: Leśny savoir-vivre. O tym grzybiarze powinni bezwzględnie pamiętać
„Leśnikom zależy na tym, aby przyszłe pokolenia lasów powstawały z najlepszych jakościowo nasion, będących potomstwem najzdrowszych i ‘najsilniejszych’ drzew. Ta wrodzona odporność jest szczególnie ważna w obliczu postępujących zmian klimatu i roli, jaką odgrywają lasy w ich łagodzeniu” – wytłumaczyli eksperci.
- W lasach słychać głośne buczenie i ryki. Przerażeni turyści nie wiedzą, co robić
- Lasy Państwowe ostrzegają. Takich jagód nigdy nie spożywaj
- Syrop z cebuli w mig zwalczy przeziębienie. Stosowały go nasze babcie
Lista 5 najbardziej trujących grzybów rosnących w Polsce. Uważaj na nie! [GALERIA]
