Zatrucie może być śmiertelne. Lasy Państwowe ostrzegają
Cisy to wyjątkowo piękne drzewa. Rosną w ogrodach, parkach, na łąkach oraz w lasach. Leśnicy z Lasów Państwowych przypomnieli, że trzeba szczególnie na nie uważać. Zawarte w nich substancje są silnie toksyczne. Skosztowanie nasion cisa może doprowadzić nawet do śmierci.

Cis pospolity jest wyjątkowo atrakcyjną rośliną iglastą. W przeciwieństwie do innych tego typu roślin, nie ma szyszek. Zdobią go jednak nasiona otoczone okrągłą otwartą osnówką, która po dojrzeniu ma jaskrawoczerwony kolor.
Wspomniane osnówki przyciągają wzrok, kusząc zwłaszcza najmłodszych. Chociaż osnówki nie są trujące, nasionka, które się w nich znajdują, zawierają toksyczne substancje. Zjedzenie nasion cisu pospolitego może prowadzić nawet do śmierci. Należy bezwzględnie o tym pamiętać!
Wyglądają atrakcyjnie. To trucizna!
O tym, jak bardzo groźny potrafi być cis pospolity, przypomnieli leśnicy Lasów Państwowych w najnowszym poście na Facebooku. Eksperci zaapelowali o czujność i uwagę. „Nasiona tego gatunku dojrzewają od września do października” – podkreślili, jednocześnie sugerując, że wówczas warto szczególnie uważać na spacerach.
Dzieci – zachwycone charakterystyczną czerwoną, kubkowatą osnówką nasion cisu – mogą chcieć ich skosztować. „Należy pamiętać, że zarówno nasionko, jak i igły czy kora są częściami trującymi” – zaznaczyli eksperci. I dodali, że o trujących właściwościach cisu wiedziano już w starożytności.
„Galowie mieszaniną soku z cisowych jagód, ciemiernika i ‘diabelskiego zęba’ zatruwali strzały. Cis był też ‘drzewem wojny’. Z jego drewna wytwarzano najlepsze łuki, włócznie i inne niebezpieczne przedmioty” – zaznaczyli leśnicy.
Objawy zatrucia cisem pospolitym. Należy reagować natychmiast
Zatrucie cisem jest niezwykle groźne – może prowadzić nawet do śmierci. Gdy zdamy sobie sprawę z tego, że ktoś nam bliski mógł zjeść, którąś z trujących części cisu pospolitego, powinniśmy działać natychmiast. Niezbędna jest wówczas wizyta w szpitalu – pilne płukanie i przeczyszczenie żołądka z toksyn, które nie zdążyły się wchłonąć.
Zobacz również: Śmierdzący owad wdziera się do polskich domów. Wiemy, jak się go pozbyć
Toksyczne związki, które zawiera cis pospolity – jego nasiona, ale także igły czy kora – bardzo szybko porażają ośrodek oddechowy, uszkadzają także przewód pokarmowy oraz nerki.
Objawy zatrucia są dosyć ogólnie. To zazwyczaj:
- nudności,
- wymioty,
- silne bóle brzucha,
- biegunka.
W niektórych przypadkach obserwuje się także: zawroty głowy, odurzenie, senność, osłabienie siły mięśniowej. Na skórze często można zauważyć charakterystyczne, czerwone plamy.