Obserwuj w Google News

Te imiona cieszą się w Polsce największą popularnością. Zaskakujące zmiany na podium

2 min. czytania
28.08.2023 14:27
Zareaguj Reakcja

Na portalu dane.gov.pl regularnie pojawiają się zestawienia najpopularniejszych imion w Polsce. Właśnie opublikowano aktualną listę. To te imiona w pierwszej połowie 2023 roku rodzice najczęściej nadawali nowo narodzonym pociechom. Spodziewaliście się takiej zmiany na podium?

Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2023
fot. LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER

Zgodnie z rankingiem opublikowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji w ubiegłym roku największą popularnością wśród imion damskich cieszyło się imię Zofia. Otrzymało je bowiem aż 5714 dziewczynek. Drugie miejsce powędrowało do imienia Zuzanna (5558 dziewczynek) natomiast na trzecim miejscu znalazła się Hanna (5261 dziewczynek).

Jeśli chodzi o imiona męskie największą popularnością w 2022 roku cieszyła się forma Antoni – nazwano tak 6670 chłopców. Imię Jan otrzymało z kolei aż 6341 maluchów. Na trzecim miejscu zaszczytnego podium znalazł się Aleksander (6201 chłopców).

To najpopularniejsze imiona w Polsce. Rodzice pokochali tę formę

Jak powszechnie wiadomo – moda jest jednak kapryśna. Świetnym dowodem na to jest ranking imion, które cieszyły się największą popularnością w pierwszej połowie 2023 roku, opublikowany na stronie dane.gov.pl i sporządzony przez Ministerstwo Cyfryzacji. Zestawienie pokazało, że upodobania młodych rodziców w trakcie ostatnich sześciu miesięcy znacząco się zmieniły.

Zgodnie z najnowszym rankingiem w pierwszej połowie 2023 roku najpopularniejszym imieniem męskim była forma Nikodem. Od stycznia do lipca urodziło się aż 3317 dzieci, które tak nazwano. To duża zmiana. W 2022 roku imię to było bowiem poza podium – znajdowało się dopiero na czwartej pozycji.

RadioZET-styl-zycia-najpopularniejsze-imiona-2023-lista_article
fot. fot. LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER

Zobacz również:  To hebrajskie imię było zakazane w przeszłości. Dziś rodzice chętnie nazywają tak córki

Zeszłoroczny lider – imię Antoni – tym razem uplasowało się na drugim miejscu zestawiania. W pierwszej połowie 2023 roku nazwano tak bowiem tylko 2930 chłopców. Trzecie miejsce tym razem zajęła forma Jan (2848 chłopców). To oznacza, że Aleksander znalazł się tym razem poza zaszczytnym podium.

Najpopularniejsze imiona żeńskie w Polsce. Zmiany dla podium

Również w zestawieniu najpopularniejszych imion damskich pojawiła się istotna zmiana. Jaka?

Redakcja poleca

Forma Zofia po raz kolejny znalazła się na pierwszym miejscu rankingu. W pierwszej połowie 2023 roku nazwano tak aż 2626 dziewczynek. Drugie miejsce także pozostało takie samo – wszystko wskazuje na to, że imię Zuzanna cieszy się bowiem niesłabnącą popularnością wśród młodych rodziców.

Z kolei imię Hanna, które w 2022 roku również znajdowało się na podium, tym razem wylądowało poza nim. Trzecie miejsce powędrowało bowiem do imienia Laura. Od stycznie do lipca nazwano tak 2450 dziewczynek.

To wyjątkowe imiona dla dziewczynek
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock_Julia Pavaliuk