Obserwuj w Google News

Zapytała księdza, czy rozwodnik może przystąpić do komunii świętej. Duchowny postawił sprawę jasno

2 min. czytania
09.10.2023 16:00
Zareaguj Reakcja

Pewna użytkowniczka TikToka zapytała księdza Piotra Jarosiewicza, czy rozwodnicy mogą przyjmować komunię świętą. Kapłan nie zwlekał z odpowiedzią. To nagranie ma ponad 100 tysięcy wyświetleń.

Zapytała księdza, czy rozwodnik może przystąpić do komunii świętej. Duchowny postawił sprawę jasno
fot. Shutterstock/tiktok.com/@ks.piotrjarosiewicz

Niektórzy księża aktywnie działają w mediach społecznościowych. Za pośrednictwem Instagrama czy TikToka tłumaczą internautom różne zagadnienia religijne, a także zachęcają ich do modlitwy i uczestnictwa we mszy świętej. Jednym z takich duchownych jest Piotr Jarosiewicz.

Kapłan na co dzień pracuje w diecezji drohiczyńskiej. W wolnym czasie prowadzi popularne konto na TikToku - jego profil @ks.piotrjarosiewicz obserwuje ponad 280 tysięcy osób. Ksiądz regularnie organizuje tam tzw. Q&A (ang. questions and answers) i odpowiada na - także te trudne - pytania internautów. Ostatnio jedna z użytkowniczek platformy poruszyła temat komunii dla rozwodników. Duchowny postawił sprawę jasno.

Redakcja poleca

Zapytała księdza, czy rozwodnik może przystąpić do komunii świętej. Duchowny odpowiedział

"Jak rozumieć to, że w Niemczech księża udzielają komunię świętą rozwodnikom? Wystarczy przejść przez Nysę?" - zapytała jedna z obserwatorek kapłana. Ksiądz Piotr Jarosiewicz i tym razem nie zwlekał z odpowiedzią. Duchowny opublikował film, w którym szczegółowo odniósł się do poruszonego przez internautkę zagadnienia. 

- Uwaga, nie trzeba nigdzie przechodzić - zaznaczył ksiądz na wstępie. - W momencie, w którym żona żyje bez męża, żyje sama, nie ma nikogo, nie ma nowego partnera, mieszka sama, czy wychowuje dzieci, to ona nigdzie nie musi iść, przechodzić przez Nysę. Tutaj, w Polsce, tak samo. To jest to samo prawo Kościoła. Może iść do spowiedzi, może iść do komunii świętej, normalnie może funkcjonować, korzystać z sakramentów - wyjaśnił kapłan. 

Zobacz także:  Ksiądz odniósł się do łańcuszków internetowych. Tak je podsumował 

Komunia święta dla rozwodników. Internauci komentują

Nagranie księdza Piotr Jarosiewicza szybko obiegło media społecznościowe. W ciągu kilku dni zostało obejrzane ponad 100 tysięcy razy. Pod filmem pojawiło się mnóstwo komentarzy. Temat rozwodników podzielił jednak internautów. "Mam cale życie być sama, tylko dlatego, że na przykład małżeństwo mi się nie udało? Strasznie to przykre" - napisał jeden z użytkowników platformy. Inny dodał: "Każdy robi jak uważa, a nie jakieś dziwne zasady, które ktoś sobie wymyślił. Nie mam zamiaru stosować się do nich".

W kolejnych komentarzach możemy przeczytać następujące opinie: "A w Holandii można iść do komunii świętej bez spowiedzi. Tam jest spowiedź ogólna", "W Irlandii nikogo nie obchodzi, czy rozwodnik, czy nie. 90% wiernych przyjmuje komunię świętą", "W Niemczech jest na luzie", "Bez przesady, po rozwodzie ma takie samo prawo, żeby być szczęśliwa z nowym partnerem".

Nie przegap
Modlitwa o zdrowie. Do jakich świętych się zwrócić?
4 Zobacz galerię
fot. Pascal Deloche/Godong/UIG Diverse/East News, PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News