Zakonnica rzuciła się na ekologa. Nietypowe starcie przy placu budowy
Film, na którym siostra zakonna atakuje aktywistę ekologicznego, błyskawicznie stał się hitem sieci. Przyczyną zdumiewającego zachowania kobiety okazała się chęć obrony inwestycji powstającej na placu budowy we francuskiej miejscowości Saint-Pierre-de-Colombier. Wydarzenie jest jednak czymś więcej niż pojedynczą sytuacją – to mikroświadectwo kultury protestu, do której Francuzi są niezwykle przywiązani.

Sposób komentowania społeczno-politycznej rzeczywistości uległ transformacji w rzeczywistości zdominowanej przez urządzenia elektroniczne oraz media społecznościowe. Utrwalone w formie wideo i audio wydarzenia mają potencjał nie tylko szybkiego dotarcia do odbiorców na całym świecie, ale również na przeistoczenia się w materiał wykorzystywany do memów, dyskusji czy głębszej refleksji.
Tak stało się po publikacji nagrania z francuskiej miejscowości Saint-Pierre-de-Colombier (departament Ardèche). Starcie siostry zakonnej i aktywisty ekologicznego błyskawicznie obiegło media społecznościowe. Przyczynił się do tego dziennikarz Léo Chapuis ze stacji France 3, który udostępnił na Twitterze film nagrany przez reportera Nicolasa Ferro i określił sytuację jako „wielkie widowisko”.
Zakonnica rzuciła się na aktywistę. Film obejrzano miliony razy
Portal francetvinfo.fr zauważa istotny dla wydarzenia kontekst. Atak zakonnicy na ekologa bezpośrednio wiąże się z zaplanowaną budową ogromnego kompleksu sakralnego. Zgodę na inwestycję wydano już w 2018 roku, ale przedsięwzięcie wstrzymano ze względu na kontrowersje o charakterze ekologicznym oraz logistycznym. Niedawno pozwolono na kontynuację prac, wzbudzając oburzenie aktywistów działających na rzecz środowiska i klimatu.
Osoby zaangażowane w protesty przeciwko budowie ośrodka religijnego wskazują, że na gruncie przeznaczonym na budowę występują gatunki roślin chronionych. Uważają, że pozwolenie na inwestycję nie powinno zostać wydane. Wspólnota Misyjna Notre-Dame z Saint-Pierre-de-Colombier nie ma natomiast nic przeciwko pracom, co prowadzi do spięć między dwiema stronami.
W tym tygodniu doszło do kolejnych protestów, które nieoczekiwanie zamieniły się w fizyczne starcie. Na miejscu – poza aktywistami – zjawiły się również siostry zakonne, gotowe, by bronić placu budowy. Jedna z członkiń zgromadzenia potraktowała zadanie dość dosłownie – gdy zobaczyła, że ekolodzy niszczą rury znajdujące się na terenie inwestycji, rzuciła się na znajdującego się najbliżej niej mężczyznę, po czym obaliła go na ziemię. Nagranie obejrzano do tej pory niemal 5 milionów razy.
Zobacz także: Marta jest córką księdza. „Koleżanka wykrzyczała, że ochrzcił mnie własny ojciec”
Atak zakonnicy na aktywistę. Dlaczego zdarzenie wpisuje się w społeczny obraz Francji?
„Siostra powalająca ekologa...Wielkie widowisko w Ardèche, gdzie zakonnice bronią placu budowy przyszłego ośrodka religijnego przed aktywistami, którzy blokują go z powodu jego wpływu na środowisko” – napisał na Twitterze dziennikarz Léo Chapuis. Internauci nie posiadali się ze zdumienia, zwracając uwagę zarówno na kontrowersyjne zachowanie zakonnicy, jak i na niszczących rury ekologów.
Aktywiści nie pozostali obojętni. - Spodziewałem się, że siostry zakonne zachowają choć trochę rozsądku ze względu na porządek publiczny. Problem w tym, że to one postanowiły użyć przemocy - uznał w rozmowie z France 3 Sylvain Hérenguel ze Stowarzyszenia na rzecz przyszłości doliny Bourges (Association pour l'Avenir de la Vallée de la Bourges).
Sytuacja – niezależnie od tego, jakie budzi reakcje – jawi się jako kolejne świadectwo kultury francuskiego aktywizmu. Demonstracje uliczne oraz protesty to od dawna część społecznego krajobrazu. Niezależnie od reprezentowanej strony światopoglądowej czy politycznej Francuzi chętnie korzystają z prawa do zgromadzeń i manifestacji. Widać to nie tylko przy drobnych sytuacjach, takich jak starcie zakonnicy i ekologa, ale i przy wydarzeniach na większą skalę. Francuski rząd wydał niedawno zakaz dotyczący organizowania propalestyńskich wieców; mimo to w Paryżu zorganizowano duży protest, podczas którego śpiewano „Wszyscy jesteśmy Palestyńczykami”.