Obserwuj w Google News

Z „nowych grzechów” też trzeba się spowiadać. Niektóre zadziwiają

3 min. czytania
06.11.2023 13:34
Zareaguj Reakcja

Osoby religijne regularnie uczęszczają do spowiedzi świętych. Przy konfesjonale wyznają swoje grzechy, a więc przewinienia, będące przekroczeniem norm religijnych. Okazuje się, że lista grzechów, które trzeba wziąć pod uwagę w czasie rachunku sumienia, zmienia się wraz z postępem czasu. Dawniej ludzie nie spowiadali się bowiem z hejtu, mobbingu, czy też zanieczyszczania środowiska. Dziś to już norma.

Z nowych grzechów też trzeba się spowiadać
fot. Karol Porwich/East News

Czym właściwie jest grzech? Zgodnie z wiarą Kościoła katolickiego to „świadome i dobrowolne przekroczenie przykazań Bożych lub kościelnych”. Polega więc na krnąbrnym nieposłuszeństwie. Osoby wierzące powinny – gdy mają świadomość popełnienia grzechu – udać się do spowiedzi świętej. Pokuta pozwala bowiem oczyścić się z winy i na nowo połączyć z Bogiem, będąc w stanie łaski uświęcającej.

Jak zrobić prawidłowy rachunek sumienia? Lista grzechów jest aktualizowana

Przed przystąpieniem do spowiedzi świętej wierni kościoła katolickiego powinni wykonać staranny rachunek sumienia – to jeden z warunków dobrej pokuty. Jego celem jest przygotowanie chrześcijanina do przyjęcia sakramentu. W trakcie rachunku sumienia wierni przypominają sobie wszystkie grzechy i złe uczynki, które popełnili od poprzedniej spowiedzi. Wzbudzają w sobie żal oraz postanawiają, że się poprawią.

Co wierni powinni być pod uwagę, wykonując rachunek sumienia? Oczywiście podstawą są w tym przypadku przykazania. Okazuje się jednak, że lista grzechów co jakiś czas jest aktualizowana. Wszystko przez to, że wraz z postępem czasu, zmieniają się pokusy, które czyhają na katolików. Z czego obecnie powinni spowiadać się wierzący?

Zobacz również:  Ksiądz odniósł się do łańcuszków internetowych. Tak je podsumował

Lista „nowych grzechów”: Seksualność

O tym, że osoby wierzące nie powinny współżyć przed zawarciem sakramentu małżeńskiego, wszyscy doskonale wiemy. Jednak katolicy powinni spowiadać się także z innych przewinień związanych z seksualnością. Kościół nie dopuszcza bowiem antykoncepcji oraz masturbacji. Grzechem jest oglądanie filmów pornograficznych. Ponadto Kościół nie akceptuje także procedury in vitro.

Z tego powinieneś się wyspowiadać: Mobbing i hejt

Obecnie coraz częściej słyszy się o tym, jak dużym zagrożeniem we współczesnym świecie są hejt i mobbing. Okazuje się, że Kościół katolicki nie pozostaje obojętny na te zjawiska. Osoby, które szykanują pracowników, znęcają się nad podwładnymi i wykorzystują ich pracowitość, powinny wyznać to podczas spowiedzi świętej. Integralną częścią sakramentu pokuty jest zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu. Sprawcy hejtu oraz mobbingu z pewnością – aby pojednać się z Bogiem – będą musieli naprawić błędy i krzywdy, które wyrządzili innym.

Redakcja poleca

Oto „nowe grzechy”: Zanieczyszczanie środowiska

Osoby wierzące nie powinny także niszczyć środowiska naturalnego – to bowiem brak szacunku do świata, który przecież stworzył Bóg. Poszanowanie przyrody powinno być ważnym elementem życia chrześcijan. Ze śmiecenia również należy się spowiadać.

Wyznaj, to podczas spowiedzi: Wróżby i horoskopy

Internet zapewnił ludziom powszechny dostęp do horoskopów, a także tarotów. Okazuje się jednak, że osoby wierzące nie powinny interesować się astrologią. „Kierowanie się horoskopem i wiara w horoskopy są grzechem przeciwko pierwszemu przykazaniu” – powiedział niegdyś w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” ksiądz prałat Wojciech Górlicki. W tej kwestii nic się nie zmieniło. Katolicy, którym zdarzyło się czytać wróżby i horoskopy, powinni wyznać to przy konfesjonale, prosząc o rozgrzeszenie.

Nie przegap

Źródło: Radio ZET/Ofeminin

To najpiękniejsze modlitwy za zmarłych.
4 Zobacz galerię
fot. Albin Marciniak/East News, M-Production/Shutterstock