Obserwuj w Google News

Matylda Damięcka skomentowała wyniki wyborów. „Kohom was”

3 min. czytania
16.10.2023 09:09
Zareaguj Reakcja

Wyniki wyborów parlamentarnych przyniosły historycznie wysoką frekwencję oraz potencjalny nowy rozkład sił na arenie politycznej. Sytuacji nie omieszkała skomentować znana rysowniczka i aktorka Matylda Damięcka.

Matylda Damięcka komentuje wyniki wyborów parlamentarnych exit poll.
fot. Lukasz Gdak/East News, Artur Zawadzki/REPORTER/East News

Wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce bez wątpienia stały się sensacją nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami – sprawę bacznie monitorują m.in. dziennikarze The Guardian, BBC, CNN czy Politico. Nie zabrakło również wielu głosów płynących z mediów społecznościowych. Na koncie Matyldy Damięckiej, słynącej z komentowania społeczno-politycznej rzeczywistości za pomocą charakterystycznych rysunków, pojawiła się seria twórczych interpretacji słynnych „ośmiu gwiazd”.

Redakcja poleca

Matylda Damięcka reaguje na sondażowe wyniki wyborów. „Kohom was”

Znany w środowiskach opozycyjnych oraz społecznościach internetowych symbol ośmiu gwiazd jest utożsamiany z obraźliwym względem Prawa i Sprawiedliwości sformułowaniem („J***ć PiS”), pojawiającym się w przeszłości m.in. podczas strajków kobiet w 2020 roku. Hasło stało się popularnym i niewątpliwie wulgarnym wyrazem sprzeciwu lub negatywnego nastawienia do działań podejmowanych przez partię Jarosława Kaczyńskiego.

Motyw ośmiu gwiazd postanowiła wykorzystać Matylda Damięcka. Rysowniczka zamieściła na Instagramie serię trzech grafik, na których widać odmienne interpretacje zaszyfrowanych za pomocą małych gwiazdek słów. Rysunki, na których twórczyni „rozkodowuje” znany symbol jako „kohom was”, „szano wać” i „udało się” uzyskały 24 tysiące polubień (samo konto Damięckiej - @thegirlwhofellonearth – obserwuje ponad 260 tysięcy osób).

Pod postem aż roi się od entuzjastycznych komentarzy, w których można przeczytać: „Jo też kochom”, „Jak zawsze w punkt” czy „Serdecznie odwzajemniam”. Pojawiają się również propozycje innego odczytania motywu: „Można żyć” i „Zrobi lim”.

Obserwuj relację na żywo: Wybory i referendum 2023. Wstępne wyniki, frekwencja, relacja na żywo

Wyniki wyborów parlamentarnych exit poll i late poll. Matylda Damięcka reaguje

Jeszcze kilka godzin wcześniej – w czasie poprzedzającym publikację pierwszych wyników sondażowych exit poll – Matylda Damięcka przelewała na papier własne odczucia związane z wyborami. Przy rysunku przekrwionego oka podtrzymywanego przez przełamaną zapałkę umieściła słowa „Boję się, że jak zasnę, to obudzę się w poniedziałek! (skreślone) nowej tej samej Polsce”.

Rysowniczka już wcześniej aktywnie zachęcała obserwatorów do korzystania z obywatelskich przywilejów. Na Instagramie umieszczała krótkie hasła, mające zmotywować odbiorców do uczestnictwa w wyborach. Na jej profilu znalazły się m.in. napisane zdania „Nie o taką Polskę nie poszedłem na wybory” i „Dowcipy o Polakach...a co, jeśli to wszystko prawda?”. Post został opatrzony długim opisem, w którym Damięcka apelowała: „Politycy pracują dla Ciebie, a nie na odwrót. Są reprezentacją Twoich interesów w procesie dysponowania budżetem, na który Ty wspólnie z innymi obywatelami się składasz”.

15 października zaskoczył pod wieloma względami zarówno wyborców, jak i polityków. Według wyników exit poll – i późniejszych porannych late poll - wygraną w wyborach może pochwalić się Prawo i Sprawiedliwość, które może nie być jednak w stanie rządzić samodzielnie. Zdumiewa również frekwencja. Podczas konferencji po godzinie 22 przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z historyczną chwilą. Według wieczornych wyników exit poll frekwencja wyniosła bowiem 72,9% – to najwyższy rezultat w dziejach III RP.

Nie przegap
Krzysztof Bosak
10 Zobacz galerię
fot. EastNews