Obserwuj w Google News

"Wyglądasz jak lodówka". Managerka restauracji poniża kelnerki?

3 min. czytania
27.03.2023 12:24
Zareaguj Reakcja

Dyskusja o prawach pracowniczych i szacunku do zatrudnianych osób od kilku lat jest coraz głośniejsza. Niestety, w wielu przypadkach nie oznacza to poprawy warunków pracy. Boleśnie przekonała się o tym Nina – internautka z Wielkiej Brytanii, która postanowiła nagłośnić poniżające traktowanie kelnerek w jednej z sieciowych restauracji.

Restauracja poniżała kelnerki?
fot. Paul McKinnon/Shutterstock/@niiiinaes/TikTok

Nina mówi w nagraniu opublikowanym w serwisie TikTok, że nie zamierza wypowiadać na głos nazwy swojego byłego miejsca pracy. Prześmiewczo określa je jako „Booters”; w opisie filmu natomiast znajduje się hasztag #hootersliverpool. Restauracja Hooters to amerykańska sieciówka, której nazwa ma dwa znaczenia. Jednym jest pohukiwanie sowy; drugim - slangowe określenie kobiecych piersi (po raz pierwszy miał go użyć aktor Steve Martin w programie „Saturday Night Live”). Marketing Hooters opiera się głównie na zatrudnianych kelnerkach – atrakcyjnych, młodych kobietach, serwujących jedzenie w szortach i obcisłych koszulkach z dekoltem.

Według relacji Niny managerka oddziału w Liverpoolu miała wygłaszać uprzedmiotawiające uwagi, które mogły nosić znamiona wpędzających w zaburzenia odżywiania.

Redakcja poleca

Restauracja zapewnia alkohol niepełnoletnim? Była pracownica relacjonuje

Nina zaznacza, że zdaje sobie sprawę z dyskusyjnej etyczności sposobu funkcjonowania restauracji, ale w czasie zatrudnienia w Hooters bardzo potrzebowała pieniędzy. Na samym początku założyła zatem, że środowisko pracy może być toksyczne. Późniejsze problemy nie były jednak spowodowane przez inne kelnerki, tylko przez kadrę zarządzającą.

Na samym początku Nina miała szansę spotkać wszystkie nowe koleżanki podczas zapoznawczego koktajlu. Panowała na nim zasada open bar, związana z nielimitowanym dostępem do napojów alkoholowych. W trakcie wydarzenia kobieta zorientowała się, że wśród jej koleżanek znajdują się nastolatki – najmłodsza z nich miała 15 lat. Managerka Hooters w Liverpoolu miała zatem nie tylko zatrudniać niepełnoletnie dziewczyny, ale i udostępniać im alkohol.

Warunki pracy – według relacji Niny – były urągające. Część z kelnerek pracowała na piętnastogodzinnych zmianach bez jedzenia. Obecne godziny otwarcia restauracji dostępne w sieci to 12:00-23:00. Nie wiadomo, czy w czasie, w którym Nina pracowała w Hooters, ramy czasowe były inne; do godzin działania lokalu można prawdopodobnie doliczyć przygotowanie restauracji do otwarcia, sprzątanie czy wycieranie stolików.

Zobacz także: Zarobiła szokującą sumę na napiwkach w restauracji. Jej film podbija TikToka

„Żadnych wałeczków”. Przedmiotowe traktowanie kelnerek

Najbardziej oburzającą rzeczą miała okazać się jednak broszura, wręczona pracownicom przez managerkę. Zawierała...porady dietetyczne. Nina zaprezentowała ją w nagranym filmie; na jednej ze stron widać fotografię ćwiczącej z hantlami kobiety, podpisaną:

Pamiętaj o balansowaniu kalorii, które jesz, i tych, które spalasz. Wybieraj zdrowe tłuszcze, takie jak orzechy, nasiona i ryby.

Choć udzielanie pracownicom rad związanych z żywieniem zdaje się być przekroczeniem granicy, w broszurze można znaleźć również zdjęcia sugerujące, jak mają wyglądać kelnerki i jakie ciała nie są mile widziane w Hooters w Liverpoolu.

Żaden nadmiar tułowia ani brzucha nie może wisieć nad górą szortów. Niedozwolone są wałeczki ani grudki w tułowiu i brzuchu - – podpisano zamieszczone fotografie.

Właścicielka lokalu miała z kolei zachęcać kelnerki do noszenia pasów wyszczuplających. Według relacji Niny kobieta stwierdziła, że jedna z kelnerek wygląda jak lodówka. Określenie nie było wypowiedziane bezpośrednio w stronę samej zainteresowanej, ale i tak do niej dotarło. Internauci są oburzeni. „Okej, wystarczy. To musi zostać zamknięte!”, „Stwórzcie związek zawodowy”, „Ta broszura jest wstrętna!”, „Nie mogę w to uwierzyć” – piszą w komentarzach.

Hooters w Liverpoolu nie odpowiedziało na tematy poruszone przez Ninę. Strategią jest milczenie. Na koncie lokalu na TikToku opcja zamieszczania komentarzy została wyłączona.

Zobacz także: Oto najlepsze restauracje w Polsce!

RadioZET.pl/@niiiinaes/TikTok