Obserwuj w Google News

Wybrali dziwaczne imię dla córki. Rada Języka Polskiego zabrała głos

2 min. czytania
13.11.2023 15:16
Zareaguj Reakcja

Świeżo upieczeni rodzice z Suwałk postanowili nadać swojemu dziecku nietypowe imię. Pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego musieli skonsultować wybór pary z Radą Języka Polskiego. Ta rozwiała wszelkie wątpliwości.

Wybrali dziwaczne imię dla córki. Rada Języka Polskiego zabrała głos
fot. Shutterstock

Przyszli rodzice stoją przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wybór imienia dla dziecka. Nie jest to wcale takie proste zadanie. W końcu decyzja ta może zaważyć na przyszłości pociechy.

Większość rodziców stawia na klasyczne imiona z długą tradycją. W pierwszej połowie 2023 roku furorę w Polsce robiły Nikodem, Antoni, Aleksander, Zofia, Zuzanna oraz Hanna. Niektóre osoby wolą jednak nazwać swoją pociechę nieco bardziej oryginalnie. Tak też było w przypadku pewnej pary z Suwałk.

Redakcja poleca

Chcieli nazwać córkę Malicja. Rada Języka Polskiego zabrała głos

Jak podaje portal Wirtualna Polska Kobieta, świeżo upieczeni rodzice wybrali się do Urzędu Stanu Cywilnego w Suwałkach. Chcieli zarejestrować imię Malicja. Forma ta kojarzyła się urzędnikom ze słowem "milicja". Nie byli oni pewni, czy można uznać ją za imię żeńskie. Ostatecznie pracownicy USC postanowili zwrócić się do Rady Języka Polskiego. Ta rozwiała wszelkie wątpliwości.

"Malicja jako proponowane imię żeńskie nie wykazuje wyraźnych odstępstw od innych, podobnych formalnie, a usankcjonowanych tradycją imion. Mamy chociażby w języku polskim niemal identycznie brzmiące imię "Alicja", które można w tym wypadku traktować jako wzorzec odmiany. Nie ma zatem przeciwwskazań językowych dla zaakceptowania tego imienia" - przekazał profesor Mariusz Rutkowski z Rady Języka Polskiego. 

Zobacz także:  To najczęściej nadawane drugie imię w Polsce. Bije inne na głowę

Urząd Stanu Cywilnego może odmówić zarejestrowania imienia

W Polsce istnieją jasno określone zasady dotyczące tego, jak można nazwać dziecko. Przede wszystkim imię nie może być ośmieszające ani nieprzyzwoite. Ponadto nie może być zgłoszone w formie zdrobniałej.

Rodzice mogą wybrać imię lub imiona obce (na przykład Mercedes, Andrea) niezależnie od ich obywatelstwa i narodowości. Może to być imię, które nie wskazuje jednoznacznie na płeć, ale powszechnie przypisuje się je do danej płci. Jeżeli imiona nie spełniają wymagań wspomnianych powyżej, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może odmówić ich przyjęcia. 

Źródło: Radio ZET/Wirtualna Polska Kobieta/gov.pl

Nie przegap
Te imiona dla chłopców noszą wyjątkowe dzieci.
5 Zobacz galerię
fot. Zhuravlev Andrey/Shutterstock