Obserwuj w Google News

Tak głosowały Polki. Jasny sygnał dla Konfederacji

2 min. czytania
16.10.2023 09:52
Zareaguj Reakcja

Wybory parlamentarne już za nami. Niedługo poznamy oficjalne wyniki. Zarówno sondaż exit poll Ipsos, jak i badania late poll wskazują, że opozycja ma szansę przejąć władzę. Frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu wyniosła rekordowe 72,9 proc. (tak wynika ze wspomnianego sondażu exit poll). Na kogo zagłosowały Polki? Rozkład głosów kobiet może zaskoczyć.

Wybory parlamentarne 2023 Polki
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Przed wyborami parlamentarnymi do kobiet kierowane były liczne kampanie profrekwencyjne. Wszystko wskazuje na to, że okazały się sukcesem. Kobiety – również te młode – 15 października stawiły się przy urnach wyborczych wyjątkowo licznie. Frekwencją bowiem przewyższyły panów. Z sondażu Ipsos przeprowadzonego dla TVN, TVP i Telewizji Polsat wynika, że w wyborach do Sejmu i Senatu wzięło udział aż 73,7 proc. kobiet i 72 proc. mężczyzn.

Wybory parlamentarne 2023: Tak głosowały kobiety

Sondaż exit poll wskazuje, że wybory Polek będą bardzo zbliżone do wyników ogólnych. Kobiety najczęściej głosowały na Prawo i Sprawiedliwość. PiS otrzymało 36,5 proc. poparcia pań uprawnionych do głosowania. Drugim wyborem kobiet była Koalicja Obywatelska. Na KO w wyborach parlamentarnych 2023 zagłosowało 33 proc. Polek. Ostatnie miejsce na podium zajęła Trzecia Droga. Koalicja Polski 2050 i PSL przekonała do siebie aż 13 proc. pań.

Zobacz również:  Matylda Damięcka skomentowała wyniki wyborów. „Kohom was”

Mężczyźni również najczęściej stawiali na Prawo i Sprawiedliwość. PiS otrzymało aż 37,1 proc. poparcie Polaków. Koalicja Obywatelska zdobyła 30,2 proc. głosów mężczyzn, z kolei Trzecia Droga 12,9 proc.

Chociaż PiS wygrało zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, to Polki znacznie chętniej stawiały krzyżyk przy nazwiskach polityków z opozycji.

To największe różnice. Konfederacja dzieli młode Polki i młodych Polaków

Zdecydowanie największy rozłam w tym, jak głosowały kobiety oraz mężczyźni widać w przypadku wyników Konfederacji Wolność i Niepodległość oraz Nowej Lewicy.

Wśród kobiet Lewica cieszyła się stosunkowo dużym poparciem – sondaż exit poll wskazuje, że otrzymała aż 10,1 proc. głosów. Polacy znacznie rzadziej wybierali to ugrupowanie – Lewica przekonała bowiem jedynie 6,9 proc. mężczyzn.

Redakcja poleca

Na Konfederację w wyborach parlamentarnych głosowali głównie ludzie młodzi. (16,6 proc. poparcie najmłodszej grupy uprawnionej do głosowania). Jednak – jak wskazuje badanie exit poll – byli to głównie mężczyźni. Wśród Polaków Konfederacja zdobyła bowiem miejsce zaraz za podium – otrzymała aż 9,3 proc. poparcie. To znacznie więcej niż w przypadku kobiet. Gdyby decyzję o tym, jak ma wyglądać polski parlament, podejmowały tylko kobiety, Konfederacja nie przekroczyłaby nawet progu wyborczego. Ugrupowanie zdobyło bowiem tylko 3,4 proc. głosów. To jasny sygnał, że bez wsparcia kobiet sukces polityczny jest po prostu niemożliwy.

Nie przegap
Krzysztof Bosak
10 Zobacz galerię
fot. EastNews