Obserwuj w Google News

Przygotowali 300 pizz dla osób z kolejki wyborczej. Takiej reakcji się nie spodziewali

3 min. czytania
17.10.2023 11:03
Zareaguj Reakcja

Wybory 2023 przyniosły niezwykle wysoką frekwencję: udział wzięło w nich ponad 74% osób uprawnionych do głosowania. Najwytrwalsi czekali w kolejkach do lokali wyborczych do bardzo późnych godzin - uwagę przyciągnęli szczególnie wyborcy z wrocławskiego Jagodna, którzy głosowanie zakończyli przed 3 w nocy. Na miejscu stawili się również pracownicy lokalnego przybytku gastronomicznego. Szczodra pizzeria błyskawicznie zaskarbiła sobie sympatię internautów.

Wybory 2023: dowieźli 300 pizz do osób z kolejki wyborczej. Takiej reakcji się nie spodziewali
fot. JAROSLAW JAKUBCZAK/POLSKA PRESS/Polska Press/East News, Pizzeria Mania Smaku/Facebook

Można zaryzykować tezę, że wybory parlamentarne 2023 przejdą do historii. Polacy tłumnie zjawili się przy urnach, ustanawiając rekord frekwencji w historii III RP (74,38% w wyborach do Sejmu i 74,31% w wyborach do Senatu). Niektórzy wykazali się zauważalnym uporem i konsekwencją – w mediach i sieci aż huczało o kolejce do lokalu wyborczego na wrocławskim Jagodnie. Obywatele stali w niej prawie do godziny 3 w nocy, a ochotnicy dowozili wytrwałym wyborcom jedzenie i ciepłe napoje. Z pomocą przyszła m.in. lokalna pizzeria – Mania Smaku.

Redakcja poleca

Wybory 2023. Pizzeria przywiozła osobom w kolejce 300 pizz

Wielu wytrwałych wyborców stało w kolejce przez wiele godzin, nie rezygnując nawet po poznaniu sondażu exit poll. Obywatele nie zrażali się również niską temperaturą, a z pomocą przyszła oddolna inicjatywa mieszkańców Wrocławia. Przy lokalu wyborczym pojawili się ochotnicy, dostarczając „kolejkującym” herbatę oraz jedzenie.

Inicjatywą wykazała się pizzeria Mania Smaku, która dowiozła na Jagodno około 300 pizz. Pracownicy lokalu chcieli pomóc w ten sposób osobom, które niezależnie od trudnych warunków postanowiły spełnić swój obywatelski obowiązek. Spontaniczna akcja zwróciła uwagę internautów oraz lokalnych mieszkańców, którzy nie szczędzili lokalowi komplementów.

Portal Wirtualna Polska Kobieta dotarł do facebookowego posta Manii Smaku. Pizzeria zamieściła zdjęcie jednego z nietypowych zamówień, które zaczęły napływać do przybytku po 15 października. Do klientów zwrócono się bezpośrednio i ze wzruszeniem: „Maniacy, kochani jesteście”.

Zobacz także: Ksiądz ocenił „Vademecum wyborcze katolika”. Padły mocne słowa o politykach

Pizzeria z Wrocławia apeluje do klientów. „Nie róbcie takich zamówień, bo głupio nam”

Na zamieszczonym przez pizzerię zdjęciu widać wydruk, na którym klient zamawiający posiłek online napisał: „Proszę nie robić tej pizzy, to w ramach podziękowania za wczorajszą dostawę na Jagodno, dla ludzi którzy w nocy czekali aby zagłosować” (pisownia oryginalna – przyp. red.). Mania Smaku wyjaśniła, że sytuacja nie jest wyjątkiem i zasugerowała, że więcej osób wpadło na bardzo podobny pomysł. Jak poinformowano w innym poście opublikowanym na Facebooku, pizze „zamawiano” m.in. z Gdańska, Szczecina, Warszawy, Szwajcarii czy USA.

Pizzeria wyjaśniła, że nie chce szukać poklasku – głównym celem była bowiem wola zadbania o wyborców oczekujących na głosowanie. W poście można przeczytać: „Była to inicjatywa nas i naszych pracowników, którzy po swojej zmianie już wracali do domów, ale zawrócili, aby przygotować te pizze około północy, po północy, po pierwszej w nocy. Brawa dla naszej ekipy, brawa dla każdego kto tam zagłosował tak późno. I prosimy, nie róbcie takich zamówień, bo głupio nam, a naprawdę nie zrobiliśmy nic wielkiego”.

Lokal zasugerował, by przeznaczyć pieniądze na cele charytatywne, np. wsparcie finansowe dla potrzebujących. „Nam zupełnie wystarczy wspaniała satysfakcja, że mogliśmy pomóc wspaniałym Polakom” – zapewniają pracownicy w facebookowym wpisie. Pizzeria poinformowała też, że wszystkie wpłaty otrzymane w formie podziękowania za działanie na Jagodnie przekaże dalej. Cała kwota (której wysokości jeszcze nie obliczono) trafi na szczytny cel. „Napiszcie w komentarzu na jaką fundację, na kogo, na jaki cel przekazać tę kwotę, a my na dniach wybierzemy jedno z tych miejsc i przekażemy dobro dalej” – głosi wpis.

Nie przegap
Krzysztof Bosak
10 Zobacz galerię
fot. EastNews