Obserwuj w Google News

Koniecznie weź ze sobą na cmentarz. Tak przedłużysz świeżość kwiatów

2 min. czytania
19.10.2023 12:06
Zareaguj Reakcja

Często ustrajamy groby bliskich jeszcze przed Uroczystością Wszystkich Świętych. Na płytach nagrobnych układamy znicze i kwiaty. Te żywe potrzebują szczególnej opieki – przymrozki niekorzystnie wpływają na ich stan, a tym samym wygląd. Jak przedłużyć świeżość żywych kwiatów? Przedstawiamy trik, który jest niezawodny. 1 listopada sprawdzi się idealnie.

Tak przedłużysz świeżość kwiatów
fot. MAREK DYBAS/REPORTER

Uroczystość Wszystkich Świętych to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła katolickiego. Przypada na początek listopada, jednak wierni rozpoczynają przygotowania już w październiku. To właśnie wówczas na cmentarzach rozpoczynają się coroczne porządki. Katolicy sprzątają przestrzeń wokół mogił swoich bliskich, starannie czyszczą brudne od deszczu i oblepione jesiennym błotem grobowce. Przystrajają również groby. Płyty nagrobne dekorują świeżymi kwiatami oraz zniczami. W ten sposób pokazują swój szacunek do zmarłych.

Wszystkich Świętych: świeże kwiaty to najlepsze rozwiązanie

Przed Wszystkimi Świętymi wiele osób zastanawia się, jakie kwiaty wybrać na cmentarz. Niektórzy rozważają zakup sztucznych wiązanek – są bowiem odporne na przymrozki, które w listopadzie już się zdarzają.

Sztuczne kwiaty nie są jednak eleganckie. Już po kilku dniach tracą kolor i stają się wyblakłe. We Wszystkich Świętych warto wybrać więc żywe wiązanki. Można postawić także na bujne kwiaty w doniczkach. Możliwości jest sporo – stragany i targi zazwyczaj dosłownie uginają się od dorodnych: chryzantem, astrów czy też wrzosów.

Redakcja poleca

Tak przedłużysz żywot świeżych kwiatów. Niezawodny sposób

Aby żywe kwiaty dobrze prezentowały się na grobach jeszcze długo po Uroczystości Wszystkich Świętych, należy dobrze o nie zadbać. Regularnie podlewane chryzantemy czy też astry mogą zachować świeżość nawet przez kilka tygodni. Do wody warto dodać pewien popularny składnik – jest ogólnodostępny, z pewnością każdy z nas ma go w swojej kuchni. O jaki konkretnie produkt chodzi?

Zobacz również:  2 listopada: Czy w Dzień Zaduszny sklepy będą otwarte? Znamy odpowiedź

Przed podlaniem świeżych kwiatów, które zdobią groby, do wody warto wsypać kilka łyżek kwasku cytrynowego. To niezawodny sposób, który sprawia, że kwiaty długo wyglądają pięknie, a nawet obficie kwitną. Kwasek zapobiegnie rozwojowi bakterii, które przyczyniają się do szybszego więdnięcia kwiatów. Osoby, które nie mają pod ręką kwasku cytrynowego, mogą zastąpić go sokiem z cytryny – działa w podobny sposób.