Czy Wszystkich Świętych to dzień wolny od pracy? Znamy odpowiedź
Już niedługo – 1 listopada – będziemy obchodzić uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia Polacy odwiedzają cmentarze, zapalają znicze na grobach przyjaciół i członków rodziny oraz wspominają tych, którzy już odeszli. Czy tego dnia należy wziąć urlop? Wyjaśniamy, czy Wszystkich Świętych to dzień wolny od pracy.

1 listopada 2023 wierni Kościoła rzymskokatolickiego będą jak co roku celebrować uroczystość Wszystkich Świętych. To jeden z dni najsilniej skupiających się na wierze w obcowanie świętych. Katolicy gromadzą się wówczas na cmentarzach, uczestniczą w mszach i wspominają zmarłych ze swojego bliższego i dalszego otoczenia.
Wiele osób zastanawia się, czy Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy. Podpowiadamy, czy należy złożyć z tej okazji wniosek o urlop oraz o jakich rzeczach w tym kontekście pamiętać.
Wszystkich Świętych 2023. Czy 1 listopada to dzień wolny od pracy?
1 listopada, czyli uroczystość Wszystkich Świętych, to dzień ustawowo wolny od pracy. W 2023 roku przypada w środę – oznacza to, że jeśli osoby chętne złożą w pracy odpowiednie wnioski o urlop w czwartek i piątek, będą mogły cieszyć się długim weekendem trwającym od 1 do 5 listopada.
Pierwszy dzień przedostatniego miesiąca roku jest również okazją do wypoczynku dla uczniów. To dobra sposobność dla dzieci i młodzieży, by spędzić czas z bliskimi oraz wspominać zmarłych członków rodziny. Ten czas bywa wypełniony nostalgią i zadumą, a skorzystać z niego mogą zarówno młodsi, jak i starsi.
Do końca 2023 roku Polacy mogą liczyć na cztery dni ustawowo wolne od pracy. Poza uroczystością Wszystkich Świętych mogą odpoczywać również w Święto Niepodległości (11 listopada) oraz Boże Narodzenie (25 i 26 grudnia).
Zobacz także: Jak wyczyścić pomnik na cmentarzu? To niezawodny domowy sposób
Czy Wszystkich Świętych jest obowiązkowe? Zaglądamy do Kodeksu Prawa Kanonicznego
Jak informowaliśmy niedawno, katolicy, którzy zgodnie ze swoją wiarą chcą wspominać wszystkich bliskich w niebie, muszą uczestniczyć w uroczystej mszy (odprawianej zazwyczaj na cmentarzu). Wszystkich Świętych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, jest bowiem świętem nakazanym. Ominięcie mszy bez powodu jest zatem grzechem, z którego dopuszczający się go wierni powinni się wyspowiadać.
W przeciwieństwie do pierwszego dnia miesiąca, obecność w Kościele 2 listopada nie jest już obowiązkowa. Chętni mogą natomiast odwiedzić najbliższą świątynię, przyjąć komunię i modlić się w intencji zmarłych członków rodziny czy przyjaciół.
- Seniorka planuje własny pogrzeb. Zdradza, kto otrzyma zakaz wstępu
- Ozdabiasz groby bliskich żółtymi chryzantemami? To symbolizują
- Co zrobić, aby chryzantemy były dłużej świeże? Wypróbuj ten sposób
Jakie kwiaty wybrać na cmentarz? Oto 5 popularnych gatunków [GALERIA]
