Obserwuj w Google News

Z tego musisz się wyspowiadać. Prawo kanoniczne nie pozostawia złudzeń

2 min. czytania
14.08.2023 14:27
Zareaguj Reakcja

15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Wówczas wierni Kościoła katolickiego wspominają także Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. To dzień wolny od pracy. Czy w Matki Boskiej Zielnej trzeba jednak stawić się w kościele? Prawo kanoniczne nie pozostawia złudzeń.

Z tego musisz się wyspowiadać. Prawo kanoniczne nie pozostawia złudzeń
fot. GAZETA WROCLAWSKA PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKA PRES GRUPA/Polska P

15 sierpnia w Polsce jest dniem wyjątkowym. Wówczas obchodzimy państwowe Święto Wojska Polskiego, upamiętniające zwycięską Bitwę Warszawską stoczoną w 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. A także święto kościelne – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny potocznie nazywane także świętem Matki Boskiej Zielnej.

15 sierpnia jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Mówi o tym ustawa z 18 stycznia 1951 roku. To właśnie wówczas wierni przychodzą do kościoła z wiązkami ziół i kwiatów polnych, owoców, warzyw i kłosów zboża. Kapłan w czasie uroczystej mszy, wypowiadając słowa modlitwy, poświęca kompozycje, jednocześnie dziękując Maryi za dary natury.

Redakcja poleca

Czy 15 sierpnia musimy iść do kościoła? Oto lista świąt nakazanych

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to bez wątpienia jedno z najważniejszych dla katolików świąt – podkreśla bowiem szczególną rolę Matki Chrystusa. W Polsce 15 sierpnia jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Wszystko po to, by osoby religijne mogły udać się na uroczystą mszę świętą upamiętniającą jeden z cudów. Czy jednak w Matki Boskiej Zielnej obecność na mszy świętej jest obowiązkowa? Aby się tego dowiedzieć wystarczy zapoznać się z listą świąt nakazanych.

Zobacz również:  Czy 14 sierpnia to dzień wolny od pracy? Ci pracownicy będą mieli długi weekend

Święta nakazane to uroczystości liturgiczne w Kościele katolickim, w których wierni są zobowiązani uczestniczyć. W te dni – zgodnie z prawem kościelnym – należy również powstrzymać się od prac niekoniecznych.

Świąt nakazanych w Kościele nie jest dużo. Obowiązująca od 2003 roku listą świąt obowiązkowych zawiera jedynie osiem pozycji. Zgodnie z nią osoby wierzące muszą pojawić się w kościele w: Świętej Bożej Rodzicielki, Trzech Króli, Wielkanoc, Boże Ciało, Wniebowstąpienie, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie oraz w Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, które przypada właśnie 15 sierpnia.

Zgodnie z zasadami zawartymi w Katechizmie Kościoła Katolickiego wierni muszą stawić się w kościołach, by uczestniczyć w uroczystych mszach świętych w Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Świadome i dobrowolne zaniedbanie tego obowiązku jest bowiem grzechem ciężkim, z którego należy się wyspowiadać. 

Nie przegap

RadioZET.pl