Obserwuj w Google News

Widzisz taki słupek? Dzięki niemu już nigdy nie zgubisz się w lesie

2 min. czytania
07.08.2023 11:26
Zareaguj Reakcja

Latem i jesienią w lasach nie brakuje turystów. Miłośnicy grzybobrań chętnie spacerują pomiędzy drzewami w poszukiwaniu dorodnych okazów. W czasie takiego spaceru łatwo jest zgubić kierunek i zboczyć z trasy. Jak odnaleźć drogę do domu? Przedstawiciele Lasów Państwowych opublikowali przydatne wskazówki.

Widziałeś w lesie taki słupek
fot. Artur Szczepanski/REPORTER&Stanislaw Bielski/REPORTER

Sezon na grzyby możemy uznać za rozpoczęty. W lasach nie brakuje miłośników pieszych wędrówek, którzy wcześnie rano poszukują dorodnych prawdziwków, maślaków i koźlarzy. W czasie grzybobrań warto jednak uważać – w lesie nietrudno się zgubić. Co zrobić, jeśli – zdezorientowani i pochłonięci zbiorami – zgubimy kierunek?

Co zrobić, kiedy zgubiliśmy się w lesie? Leśnicy tłumaczą

Jak powinniśmy się zachować, jeśli podczas spaceru w lesie zgubimy się pomiędzy drzewami i nie będziemy mieli przy sobie telefonu? Eksperci zaznaczają, by w podobnych sytuacjach nie panikować. - Warto wytężyć słuch, bo czasem słychać z daleka szum głównej drogi lub pociąg – podkreślają administratorzy Lasów Państwowych w poście na Facebooku.

– Dokładnie zapamiętajmy miejsce, gdzie aktualnie jesteśmy i spróbujmy ustalić kierunki świata. Popatrzmy na stare drzewa, które są zwykle omszone od północnej strony. Spójrzmy na położenie słońca i zegarek, wiadomo już będzie, gdzie jest południe lub zachód, bo najczęściej gubimy się w godzinach popołudniowych – instruują.

Zobacz również:  Groźny szkodnik dotarł do Polski. „Nakłuwa i wysysa płyny fizjologiczne”

Leśnicy zaapelowali do internautów, o to, by szukając drogi do domu, wypatrywali słupków działowych. Znajdują się one w południowo-zachodnim narożniku każdego oddziału. – Na białym tle czarną farbą wypisane są numery okolicznych oddziałów. Gdy nie mamy mapy ani kompasu, słupek pozwoli z łatwością ustalić kierunek północny – zaznaczają eksperci. I dodają:

Gdy na słupku są numery czterech oddziałów, to narożnik pomiędzy dwoma najniższymi numerami wskazuje północ. Znajdziesz wtedy drogę do domu bez problemu.

Bardzo przydatne informacje”. Internauci dziękują leśnikom za rady

Post, który pojawił się na profilu Lasów Państwowych, wywołał duże zainteresowanie internautów. Wpis – w zaledwie dwa dni od publikacji – udostępniło ponad tysiąc użytkowników popularnego portalu społecznościowego. Większość osób dziękowała leśnikom za przydatne informacje i chwaliła ich zaangażowanie w bezpieczeństwo turystów.

Redakcja poleca

Miłośnicy leśnych wędrówek i grzybobrań przyznali, że spacerowicze często gubią się na szlakach. – Szczerze mówiąc, to 90 proc. ludzi nie umie korzystać z mapy i nie ogarnia szlaków – zaznaczył jeden z obserwatorów profilu. – Już kilka razy spotkałem w lesie zgubę. Te informacje trzeba znać – zgodził się inny internauta. Podobnych głosów nie brakowało.

Przydatne…. Dziękuję!
Bardzo przydatne informacje.
Nie przegap
najbardziej popularne imiona w Polsce
6 Zobacz galerię
fot. shutterstock_Lopolo

RadioZET.pl