Obserwuj w Google News

Widziałeś taką konstrukcję w lesie? Lepiej zachowaj bezpieczną odległość

2 min. czytania
06.11.2023 15:39
Zareaguj Reakcja

Podczas spacerów w lesie należy zachować szczególną ostrożność. To bowiem dom wielu dzikich zwierząt, a także owadów. Czasami pomiędzy drzewami można wypatrzeć nietypowe, drewniane konstrukcje. Budowle mogą wzbudzać ciekawość, nie należy jednak podchodzić do nich zbyt blisko. To może bowiem źle skończyć się dla spacerowiczów. Dlaczego?

Widziałeś taką konstrukcję w lesie
fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER

Spacery po lesie potrafią być niezwykle przyjemne – uspokajające i relaksujące. Warto pamiętać jednak, że las to dom wielu dzikich zwierząt, a także niezliczonej ilości owadów. Spacerowicze powinni zawsze z szacunkiem odnosić się do przyrody. Widząc zwierzęta spacerujące po okolicy, nie warto wchodzić z nimi w interakcje. Wtargnięcie do środowiska naturalnego leśnych stworzeń, może okazać się dla ludzi niebezpieczne. O czym warto wiedzieć?

„Kluczowe dla wielu ekosystemów”. Leśnicy chronią mrówki

W lasach mieszkają między innymi mrówki. Te niewielkie, bardzo pracowite stworzonka są niezwykle ważne dla ekosystemu. „Uczestniczą w większości procesów przyrodniczych. Ich znaczenie w przyrodzie jest ogromne. Silnie oddziałują na różne grupy roślin, bezkręgowców, wpływają na właściwości chemiczne i fizyczne gleb. Są pokarmem dla ptaków i zwierząt, mają ścisły związek z ich biologią” – zwrócili uwagę przedstawiciele Lasów Państwowych na oficjalnej stronie internetowej, jednocześnie nazywając mrówki „sanitariuszkami” naszych lasów.

Zobacz również:  Tego drapieżnego owada możesz spotkać w domu. Leśnictwo apeluje o jedno

Mrówki są szalenie ważne dla środowiska. Te, które zamieszkują lasy, często chronione są przed ciekawskim okiem turystów. Mrówki budują swoje kopce z drobnych gałązek i igieł sosnowych. Szpiczaste mrowiska często można napotkać na przykład w czasie spacerów po borach sosnowych. Domy mrówek nierzadko są zabezpieczane przez leśniczych w specjalny sposób. Przypomniał o tym przyrodnik Dariusz Dziektarz. W jednym z postów na platformie społecznościowej X (dawny Twitter) zaznaczył:

„W wielu miejscach w Polsce chroni się mrowiska, a nawet w całości je przenosi, jeżeli np. kolidują z jakąś inwestycją. Dziwne? Wcale nie - w rzeczywistości mrówki są bowiem jednymi z najważniejszych zwierząt na ziemi, tzw. gatunkiem kluczowym w istnieniu wielu ekosystemów”.

Redakcja poleca

Zobaczyłeś taką konstrukcję w lesie? Lepiej nie podchodź

Dariusz Dziektarz opublikował także zdjęcie gigantycznego mrowiska znajdującego się pośrodku lasu. Kopce, otoczone drewnianymi zabezpieczeniami nie się rzadkim widokiem. Ciekawscy spacerowicze często, widząc tego typu barykady, zbliżają się do nich. Mrówki warto podziwiać jednak z bezpiecznej odległości – jeśli nie chcemy, by owady przedostały się na nasze ubrania. To owady, które potrafią bowiem walczyć i bronić swojego terytorium. Dotykanie mrowisk jest oczywiście niewskazane.

Nie przegap