Obserwuj w Google News

Wiadomo, kiedy spadnie pierwszy śnieg. Z tym musisz zdążyć przed zamiecią

2 min. czytania
13.11.2023 12:12
Zareaguj Reakcja

Początek listopada pod względem pogodowym był dla Polaków bardzo łaskawy. Nie brakowało bowiem słonecznych, ciepłych dni. Niestety wszystko wskazuje na to, że już niedługo pożegnamy złotą, polską jesień. Powitamy natomiast zimę. Synoptycy ostrzegają, że pierwsze poważne opady śniegu nastąpią już niebawem. Jak się do nich przygotować? Warto pamiętać o jednym.

Wiadomo kiedy spadnie pierwszy śnieg
fot. TADEUSZ KONIARZ/REPORTER

Jesień w bieżącym roku na razie zdecydowanie nas rozpieszcza. Prognozy pogody przewidują jednak rychłe opady śniegu. Synoptycy nie mają wątpliwości: nadchodzi znaczne ochłodzenie.

Polskę pokryje biały puch. Podano konkretną datę

Kiedy spadnie śnieg? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował pierwsze przewidywania. Zgodnie z nimi już niedługo pożegnamy się z ciepłym, jesiennym słońcem. Druga połowa listopada będzie bowiem szczególnie zimna. Śnieg poza terenami górskimi może pojawić się nawet już w czwartek, 16 listopada. Wówczas najprawdopodobniej zabieli się na Suwalszczyźnie. Region ten nie będzie jednak długo osamotniony.

Prawdziwe uderzenie zimy nastąpi bowiem już 21 listopada. Synoptycy przewidują, że wówczas opady śniegu pojawią się w prawie całej Polsce. Eksperci wraz z opadami śniegu przewidują również pogorszenie warunków na drogach. W drugiej połowie listopada kierowcy będą musieli wykazać się szczególną ostrożnością. Gdzieniegdzie pojawić się może bowiem oblodzenie i gołoledź.

Redakcja poleca

Kierowco, nie daj się zaskoczyć. Tak przygotujesz się na zimę

Zima niemalże co roku zaskakuje kierowców. Osoby podróżujące samochodami w tym roku powinny solidnie przygotować pojazdy jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu. Podstawą oczywiście są odpowiednie opony. Rankomat.pl zapytał kierowców o to, czy zmieniają je w zależności od pory roku. Okazało się, że Polacy to głównie zwolennicy tzw. sezonówek. Aż 67 proc. respondentów wymienia bowiem opony jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. To dobra praktyka.

Zobacz również:  Nadchodzi szaleństwo pogodowe. Eksperci ostrzegają przed zimą El Nino

Wspomniane badanie wykazało jednak, że aż 6 proc. kierowców zwleka z wymianą opon do ostatniej chwili, a swoją decyzję uzależnia od panującej za oknem aury. Zwłoka w tym wypadku może jednak okazać się niebezpieczna. Opony zimowe mają znacznie lepszą przyczepność do drogi w trudnych warunkach atmosferycznych.

„Pamiętajmy, że stan techniczny opon może wpływać na kwestie związane z ubezpieczeniem samochodu. Jeśli zimą dojdzie do kolizji czy wypadku, a ubezpieczyciel stwierdzi, że przyczyną było ogumienie niskiej jakości i niestosowane do warunków na drodze – może odmówić wypłaty odszkodowania. Powoła się przy tym na zapis mówiący o zaniedbaniach ze strony osoby ubezpieczonej – wytłumaczyła Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert rankomat.pl.

Nie przegap
dodatki do herbaty
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock_gpointstudio