Obserwuj w Google News

W antyku jedzono pizzę? Sensacyjne odkrycie archeologów

2 min. czytania
29.06.2023 10:15
Zareaguj Reakcja

Pompeje, zniszczone w 79 roku w wyniku erupcji Wezuwiusza, nadal zaskakują archeologów. Badacze do dziś odkrywają, jak wyglądało życie w zrujnowanym przed wiekami mieście. Ujawniony niedawno fresk zaskoczył wszystkich: przedstawia placek, który mógł być pierwowzorem pizzy.

"Antyczna pizza" wzbudziła sensację.
fot. Pompeii - Parco Archeologico/Facebook

Malowidło znajduje się na ścianie zrujnowanego domu, mającego stać niedaleko budynku pełniącego funkcję piekarni. Fresk przedstawia płaski placek, serwowany wraz z kubkiem wina. Ciasto leży na srebrnej tacy wraz z owocami, orzechami, przyprawami i sosem (najprawdopodobniej pesto). „Antyczna pizza” zelektryzowała opinię publiczną, gdy Park Archeologiczny w Pompejach poinformował o nietypowym odkryciu za pośrednictwem fanpage’a na Facebooku.

Pizza w pompejańskim budynku? „Daleki przodek”

Pompejańska pizza odbiega od współczesnego wyglądu dania: z pewnością nie spożywano jej wówczas  z serem mozzarella ani pomidorami. „Być może był to daleki przodek tego jedzenia?” - zastanawia się Gabriel Zuchtriegel, dyrektor pompejańskiego Parku Archeologicznego. Wskazuje również na pewien zauważalny na malowidle kontrast: prosty posiłek zestawiony z luksusową, srebrną tacą.

Jak możemy nie myśleć w tym kontekście o pizzy, która też urodziła się jako „biedne” danie w południowych Włoszech, a teraz podbiła świat i jest również podawana w kilkugwiazdkowych restauracjach? - - pyta dyrektor, którego wypowiedź przywołuje portal LADbible.

Eksperci są przekonani, że malowidło z gatunku nazywanego Xenią zostało zainspirowane tzw. „gościnnymi darami”. Były to spożywcze podarunki, którymi raczono gości zgodnie z grecką tradycją, sięgającą okresu hellenistycznego.

Zobacz także: Co czuje człowiek przed śmiercią? Lekarze dokonali ważnego odkrycia

„Pizza” w Pompejach. „Po prostu niesamowite”

Internauci są zaintrygowani nowym odkryciem archeologów. Pod zdjęciami zamieszczonymi na Facebooku można przeczytać: „Po prostu niesamowite!”, „Zapierające dech w piersiach”, „Kolory zostały bardzo dobrze zachowane”, „Dlaczego nie kopią dalej pod freskiem? Na pewno pod spodem jest jeszcze (…) podłoga”.

Chociaż posiłek przedstawiony na malowidle nie jest tym, co rozumiemy dziś pod pojęciem „pizza”, to według dyrektora Zuchtriegela fresk niesie ważne przesłanie. Ma pokazywać, że ludzie mieszkający w Pompejach wcale nie różnili się aż tak bardzo od osób urodzonych w czasach współczesnych. Wspólnie jedli, przyjmowali gości i żyli – tylko lub aż niecałe 2 tysiące lat temu.

Zobacz także: Oddał książkę do biblioteki po 96 latach. Wysokość kary zaskakuje

Para zakochanych
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/ladbible.com/theartnewspaper.com