Obserwuj w Google News

W 2022 roku nazwano tak tylko dwóch chłopców. To imię kojarzy się z kotem

2 min. czytania
23.08.2023 08:33
Zareaguj Reakcja

Czym kierować się, wybierając imię dla dziecka? Przyszli rodzice często biorą pod uwagę to, z czym lub z kim kojarzy się im dana forma. Przez niefortunne skojarzenia, niektóre imiona tracą na popularności. Przykładem jest niegdyś popularne imię męskie Filemon. Opiekunowie dziś nie chcą nazywać tak synów. – To imię dla kota – tłumaczą.

Rodzice nie chcą nazywać tak synów. Imię powoli wymiera
fot. shutterstock_Edvard Nalbantjan

Wybór imienia dla dziecka to jedno z trudniejszych zadań, z jakim muszą zmierzyć się przyszli rodzice jeszcze przed narodzinami pociechy. Wiąże się bowiem z dużą odpowiedzialnością – imię towarzyszy nam przecież przez całe życie i jest z nami mocno związane. Wiele osób wierzy także, że oddziałuje na nas i w pewnym sensie nas definiuje.

Niektórzy młodzi rodzice, wybierając imię dla dziecka, kierują się obowiązującą modą. Jak powszechnie wiadomo – trendy jednak szybko się zmieniają. W 2015 roku najpopularniejszymi imionami żeńskimi były: Lena, Julia, Maja. W 2022 roku żadne z nich nie znalazło się na podium. Zastąpiły je bowiem znacznie bardziej tradycyjne formy: Zofia, Hanna, Zuzanna.

Dlaczego jedne imiona stają się powszechne, a inne tracą uznanie? Dużą rolę w tych procesach odgrywają stereotypy i skojarzenia. Dla przykładu: męskie imię Filemon od dekad uważane jest za niefortunne. Wszystko przez niewinną bajkę „Przygody kota Filemona” emitowaną w latach 1977–1981.

Redakcja poleca

Rodzice nie chcą nazywać tak synów. Imię powoli wymiera

Chociaż emisja bajki „Przygody kota Filemona” została zakończona ponad 40 lat temu, imię nadal większości rodziców kojarzy się ze zwierzęciem. Dlatego młodzi opiekunowie od niego stronią. W Polsce żyje obecnie jedynie 11 Filemonów. W 2022 roku nazwano tak tylko 2 chłopców. Nic więc nie wskazuje na to, by tendencja się odwróciła.

Zobacz również:  To żeńskie imię w Polsce jest wyjątkowo rzadkie. Oznacza „dar boży”

Imię Filemon jest jednak wyjątkowo wdzięczne – brzmi melodyjnie i ma wyjątkowe znaczenie. Pochodzi z języka greckiego. Najprawdopodobniej wywodzi się od słowa philé, które oznacza "miłuję, kocham" lub od greckiego zwrotu phil-mosýn oznaczającego "przyjazność, życzliwość". Filemon jest więc tym, który wnosi do świata miłość i życzliwość.

Nie przegap
najbardziej popularne imiona w Polsce
6 Zobacz galerię
fot. shutterstock_Lopolo