Obserwuj w Google News

Ksiądz rozprawia się z popularnym przesądem. "Proszę w to nie wierzyć"

2 min. czytania
07.11.2023 12:05
Zareaguj Reakcja

Niektórzy twierdzą, że przez pewien okres nie powinno się wyrzucać ubrań po zmarłej osoby. Ksiądz Sebastian Picur postanowił rozprawić się z tym popularnym przesądem. "Proszę w to nie wierzyć" - zaapelował na tiktokowym nagraniu.

Ubrania po osobie zmarłej. Ksiądz z TikToka rozprawia się z popularnym przesądem
fot. Shutterstock/tiktok.com/@ks.sebastianpicur

Wielu kapłanów aktywnie działa w mediach społecznościowych. Wśród nich jest ks. Sebastian Picur. Duchowny zgromadził na TikToku pokaźną liczbę fanów - jego konto obserwuje niemal 750 tysięcy osób. Kapłan na swoim profilu m.in. czyta fragmenty Słowa Bożego, tłumaczy różne zagadnienia religijne, a ponadto odpowiada na - także te trudne - pytania internautów.

Redakcja poleca

Ubrania po zmarłym. Ksiądz z TikToka rozprawia się z popularnym przesądem

Kilka dni temu pewna obserwatorka księdza podjęła temat ubrań po osobach zmarłych. "U nas na przykład nie wyrzuca się po zmarłym ubrań, rzeczy aż do sześciu miesięcy, sześciu tygodni. Przesąd jest taki, że może po to wrócić" - napisała użytkowniczka TikToka pod jednym z ostatnich filmów duchownego. Kapłan postanowił odnieść się do tego zagadnienia. Nagrał krótkie wideo, w którym przedstawił swoje stanowisko.

"Proszę nie wierzyć w takie przesądy" - napisał ksiądz Picur na wstępie. Jak dodał, jeżeli rodzina chce, może zostawić sobie "pamiątki" po zmarłym. Gdy natomiast widzi konieczność porządków, to może je bez obaw uczynić.

Nagranie księdza Sebastiana Picura błyskawicznie obiegło media społecznościowe. Do tej pory zostało obejrzane niemal 19 tysięcy razy. Pod filmem pojawiło się mnóstwo komentarzy. Wiele osób podzieliło się swoimi doświadczeniami.

"Mamusia odeszła 11 miesięcy temu, jej sukienki i bluzki wiszą dalej w szafie. Jak jestem w domu, lubię się do nich przytulać i czuć zapach mamusi" - napisała jedna z użytkowniczek TikToka. "Ja mam ubrania po córce i nic się nie dzieje. W trudnych momentach mi pomagają. Codziennie śpię z jej kocykiem" - dodała inna. "Moja mama chciała trzymać, ale ja już po kilku dniach zrobiłam porządek", "Ja mojego męża garderobę dałam potrzebującym", "Mojej babci (najlepsza przyjaciółka) nie ma już 3 lata. Jeszcze nic nie ruszyłam u niej w domu. Czuję, że nie dam jeszcze rady wejść i posprzątać - czytamy w kolejnych komentarzach.

Zobacz także:  Ksiądz przerwał przysięgę małżeńską. Nagranie jest hitem internetu

Przesąd dotyczący kwiatów nagrobnych. Ksiądz Picur komentuje

Przypomnijmy, że kilka dni temu ksiądz Sebastian Picur odniósł się również do przesądu dotyczącego kwiatów nagrobnych. Zdaniem duchownego panujące powszechnie przekonanie, że nie należy ich wyrzucać przed upływem sześciu tygodni od pogrzebu, nie ma nic wspólnego z religią. "Proszę w to nie wierzyć" - skwitował kapłan. Dodał również, że kwiaty można posprzątać, jeżeli jest taka konieczność, nie zapominając przy okazji o modlitwie za bliskich.

Źródło: Radio ZET/TikTok(@ks.sebastianpicur)

Nie przegap
Modlitwa o zdrowie. Do jakich świętych się zwrócić?
4 Zobacz galerię
fot. Pascal Deloche/Godong/UIG Diverse/East News, PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News