Obserwuj w Google News

Tym nie czyść grobu z granitu. Spowodujesz nieodwracalne zmiany

2 min. czytania
09.10.2023 10:16
Zareaguj Reakcja

Uroczystość Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Niektórzy rozpoczynają już porządku na cmentarzach. Wyczyszczenie grobów bliskich nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Poszczególne nawierzchnie wymagają bowiem odpowiedniego traktowania. Czym myć groby z granitu? Oto prosta zasada. 

Jak wyczyścić nagrobek z granitu
fot. shutterstock

Kościół katolicki obchodzi Dzień Wszystkich Świętych na początku listopada, przygotowania do tej szczególnej uroczystości najczęściej jednak rozpoczynają się już w październiku. To wówczas wierni odwiedzają miejsca spoczynku bliskich – krewnych i przyjaciół – by wokół nich posprzątać. Dbanie o groby świadczy bowiem o szacunku do zmarłych.

Przygotowania do tegorocznej uroczystości Wszystkich Świętych już ruszyły. W sklepach pojawiły się pierwsze znicze oraz kwiaty – astry jesienne i chryzantemy. Przed ozdobieniem grobów dekoracjami, należy jednak porządnie je wyczyścić. Jak to zrobić, by nie spowodować uszkodzeń? To oczywiście zależy od tego, z jakiego tworzywa zostały wykonane mogiły.

Jak wyczyścić nagrobek z granitu. Przestrzegaj tych zasad

Obecnie groby najczęściej wykonuje się z granitu. To materiał, który prezentuje się wyjątkowo elegancko. Granit jest twardy, a w związku z tym odporny na zarysowania, pęknięcia i inne uszkodzenia wynikające na przykład ze zmian temperatury. Nie oznacza to jednak, że granitu nie da się zniszczyć i uszkodzić. Niestety, użycie nieodpowiednich środków czystości, może spowodować, że granit się odbarwi. Przebarwienia na grobowcu nie wyglądają estetycznie.

Zobacz również:  Wpuszczają do domu szczęście. Wiele osób nie ma o tym pojęcia

Czym czyścić grób z granitu? Możemy oczywiście zastosować odpowiednie, dedykowane detergenty. W większości przypadków wystarczy jednak ciepła woda z odrobiną płynu do mycia naczyń. Granitowe mogiły powinno polerować się miękką szmatką, która nie rysuje powierzchni - ściereczka z mikrofibry będzie do tego idealna.

Redakcja poleca

Tak nie czyść grobowca z granitu. Więcej szkody niż pożytku

Czyszczenie grobów wykonanych z granitu nie jest skomplikowane. Do porządków należy jednak podejść z rozwagą i stosowną ostrożnością. Granitowych powierzchni nie poleca się bowiem szorować szczotkami z ostrym włosiem – to może spowodować trwałe zniszczenia powierzchni płyty nagrobnej.

Specyfiki o odczynie kwaśnym również odpadają. Granit bardzo źle nie reaguje na kwaśne substancje i detergenty. W związku z tym sok z cytryny lub ocet mogą sprawić, że nawierzchnia płyty nagrobnej zapełni się nieestetycznymi przebarwieniami. Takie plamy są niezwykle trudne, a czasami nawet niemożliwe, do zwalczenia.

Nie przegap