Obserwuj w Google News

Tyle polskie sanktuaria żądają za mszę. Kościół się ceni?

2 min. czytania
24.05.2023 14:10
Zareaguj Reakcja

Ile należy zapłacić za mszę świętą w konkretnej intencji? Dymitr Błaszczyk postanowił to sprawdzić. Youtuber zadzwonił do trzech ważnych dla osób wierzących sanktuariów: w Licheniu, na Jasnej Górze i w Świętej Lipce. Co usłyszał od duchownych?

Zadzwonił do sanktuariów i zapytał ile za mszę
fot. Shutterstock/YouTube@SprawdzamJak

Czy podwyżki cen i inflacja dosięgnęły także Kościół? Dymitr Błaszczyk, youtuber, który w Polsce cieszy się dużą popularnością, postanowił sprawdzić, ile trzeba zapłacić za mszę świętą w konkretnej intencji. Influencer zatelefonował do trzech znanych sanktuariów. Wybrał: Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce oraz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Był w szoku, gdy usłyszał odpowiedzi duchownych. Czego się dowiedział?

Ile za mszę świętą? Youtuber postanowił „zbadać rynek”

Na początku Dymitr Błaszczyk skontaktował się z Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce. Youtuber przedstawił się księdzu, który odebrał telefon, jako świeżo upieczony mąż, który chciałby zamówić mszę świętą w intencji pomyślności swojego małżeństwa. Influencer zapytał o cenę. Usłyszał, że nie ma cennika, który określałby konkretne kwoty. Ksiądz poinformował Błaszczyka, że płaci się "co łaska". W jakiej formie? Można zapłacić gotówką przed mszą lub zrobić przelew na konto.

Redakcja poleca

Jak przedstawia się sytuacja w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej? Youtuber przed wykonaniem telefonu zaznaczył, że spodziewa się wygórowanych cen za msze święte. – Jest tam naprawdę bardzo złoto. Miejsce jest wypchane niesamowicie tym kruszcem – zaznaczył Dymitr Błaszczyk. Obawy influencera okazały się jednak bezpodstawne. Za mszę zbiorową w Licheniu można bowiem zapłacić dowolną kwotę. – Ile pan może – zaznaczyła kobieta, pracująca w kancelarii.

Myślałem, że opłata za odprawienie mszy świętej w Bazylice Licheńskiej będzie większa, że to będzie w okolicach 150 zł - – zdziwił się Dymitr Błaszczyk.

Opłata za intencję mszalną w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze również okazała się dobrowolna. – Tutaj ze wszystkich trzech miejsc poczułem, że za free wszystko by było odprawione – zaznaczył Dymitr Błaszczyk po zakończeniu rozmowy z duchownym.

EN_01556171_0017
fot. fot. Adam Wysocki/East News

Zobacz również:  Ksiądz pokazał, gdzie spowiada dzieci. "Okropne, zero prywatności"

Ile należy czekać na mszę świętą? Terminy mogą zaskoczyć

Wbrew przewidywaniom youtubera, okazało się, że zamówienie intencji mszalnej nie jest drogie. Cenniki w sanktuariach właściwie nie obowiązują, a w związku z tym nie ma kwoty minimalnej. Podczas rozmowy z duchownymi Dymitr Błaszczyk dowiedział się jednak, że msze zamawiane są nawet kilka miesięcy wcześniej. Oznacza to, że czas oczekiwania – zwłaszcza jeśli chcemy, aby msza w naszej intencji odprawiona została w niedzielę – wynosi co najmniej kilka tygodni.

RadioZET.pl/noizz.pl