"Twoja praca ma być nudna". Kariera leniwej dziewczyny podbija TikToka
Nagrania hołdujące niewymagającym profesjom zalały TikToka. Użytkowniczki platformy piszą: „z nikim nie rozmawiam, kopiuję i wklejam treść do maili, wychodzę na mnóstwo przerw i dostaję za to pieniądze”. Filmy opatrzone hasłem „zawód leniwej dziewczyny” generują w portalu miliony wyświetleń. Jaką ścieżkę kariery wybierają zatem internautki określające się tym mianem?

- Praca jest ekstremalnie łatwa. Siedzę na tym krześle, słucham muzyki przez więcej niż 60% mojego dnia. Mam własne biuro, rzadko ktokolwiek mi przeszkadza i zarabiam więcej pieniędzy niż we wszystkich zawodach, które miałam – tak swoją „leniwą” karierę opisuje Micah, posługująca się na TikToku nickiem @prncssmicah. Kobieta pracuje jako doradczyni ds. leasingu w firmie DLH Properties, zajmującej się nieruchomościami wielorodzinnymi.
Lazy girl jobs, czyli zawody leniwych dziewczyn, to zazwyczaj prace w biurach lub niewielkich, prywatnych firmach. Zachwycone internautki przybliżają widzom swoje profesje, kładąc nacisk na samodzielność i jak najmniejszy kontakt z innymi ludźmi. Ich kariery nie wymagają zazwyczaj jakiegokolwiek wkładu emocjonalnego, a powtarzalność jest postrzegana jako spora zaleta.
Praca dla leniwych dziewczyn. „Ludzie są sprawiedliwi, płacą nieźle”
Micah to jedna z wielu dziewczyn, które świadomie wybrały „leniwą” karierę. Zwolenniczki tego modelu życia zawodowego twierdzą, że praca od 9 do 17 całkowicie je satysfakcjonuje, a fakt, że nie jest wymagająca, to jej największy plus. W każdym stadzie jest jednak królowa – w przypadku lazy girl jobs jest nią tiktokerka @gabrielle_judge, określająca się mianem szefowej przeciwnej pracy.
To profesje, w których ludzie są sprawiedliwi (…). Płacą dość nieźle, opłacają wasze koszty utrzymania (…). Nie ma tam zostawania do późnych godzin nocnych, to zdejmuje też presję związaną z opieką nad dziećmi, bo macie pewien rodzaj prostego zawodu, który jest ekstremalnie elastyczny
Jako przykłady zawodów dla leniwych dziewczyn wskazuje marketerki, account managerki czy osoby odpowiedzialne za wsparcie klientów. Trudno potraktować je jednak jako wzorzec – przywołane stanowiska często wymagają wzmożonego kontaktu z innymi ludźmi oraz spotkań ustalających rozmaite strategie działania. Mimo to Gabrielle oferuje program doradczy dla kobiet poszukujących takich zawodów, który ma nauczyć ochotniczki, jak zdobyć niewymagające, bezpiecznie i satysfakcjonujące finansowo pozycje.
Zobacz także: Jest młodą nauczycielką. Narzeka, że nikt nie traktuje jej poważnie
Reakcja internautek jest bardzo pozytywna. W komentarzach pod filmami publikowanymi na koncie @gabrielle_judge można przeczytać: „Zgadzam się z tobą, aplikuję i przyjmuję wyłącznie prace dla leniwych dziewczyn. Akceptuję tylko delikatny etap życia. Praca nietechniczna to coś dla mnie”, „Jestem specjalistką ds. rozwiązań w firmie medycznej. Po prostu przez cały dzień wysyłam maile” czy „Po kilku latach bycia nauczycielką...tak, jestem chętna na pracę dla leniwej dziewczyny, gdzie nikt nie będzie na mnie codziennie wrzeszczeć”.
Praca leniwych dziewczyn kontra hustle culture
Kariery leniwych dziewczyn jeszcze kilka lat temu zostałyby zakwalifikowane jako nudne. @gabrielle_judge tłumaczy jednak, że nie ma w tym nic złego. „Są nudne i takie mają być. (…) W momencie, w którym wykonałaś dobrą pracę i skończyłaś swoje zobowiązania zawodowe, możesz iść i po prostu żyć” – mówi, zauważając tendencje do tworzenia rodzinnej narracji w miejscach pracy (np. „ Jesteśmy jedną, wielką rodziną”). Uważa, że kariera zawodowa nie istnieje po to, by dostarczać pracownikowi emocjonalnych i duchowych doznań.
Zawody leniwych dziewczyn stają w opozycji do tzw. hustle culture, czyli kulturze organizacyjnej wykorzystującej propagandę sukcesu. Wśród pracodawców, które ją wykorzystują, środek ciężkości kładzie się na produktywności i ambicji przy jednoczesnym ignorowaniu potrzeby odpoczynku, harmonijnego życia zawodowego i prywatnego czy czasu dla siebie.
Czy trendy sprzeciwiające się gonieniu za sukcesem zagoszczą na stałe na rynku pracy?
Zobacz także: Wyrzucono ją przez to z pracy. Przełożeni odkryli jej sekret
Nie popełniaj tych błędów podczas rozmowy o pracę. Skutki mogą być fatalne [GALERIA]

RadioZET.pl