Obserwuj w Google News

Tureckie pielęgniarki ruszyły na ratunek niemowlakom. Heroiczna postawa kobiet

2 min. czytania
14.02.2023 11:38
Zareaguj Reakcja

Turecka polityk Fatma Şahin opublikowała na Twitterze poruszający film. Na nagraniu widać, jak pielęgniarki ze szpitala w Gaziantep usiłują uratować noworodki przebywające na tamtejszym oddziale intensywnej terapii. Kobiety, po wyczuciu pierwszych wstrząsów od razu pobiegły do sali, gdzie przebywały dzieci. Z całych sił próbowały uchronić inkubatory przed upadkiem.

ureckie pielęgniarki ruszyły na ratunek niemowlakom
fot. Twitter @Fatma Şahin

Minął tydzień od jednego z najbardziej tragicznych w skutkach trzęsień ziemi na Bliskim Wschodzie. Skalę szkód w Turcji i Syrii wciąż trudno jest oszacować. Zgodnie z najnowszymi informacjami w katastrofie zginęło ponad 34 tysiące osób. Ponad 20 mln ludzi zamieszkujących tereny dotknięte wstrząsami zostało poszkodowanych.

Zgodnie ze wstępnymi szacunkami ONZ dach nad głową mogło stracić nawet 5 mln osób. Zniszczeniu w Turcji uległo bowiem ponad 25 tys. budynków.. Stan kolejnych 170 tys. budynków nie jest jeszcze znany, ekspertyzy są bowiem w toku.

Redakcja poleca
Materac dla niemowlaka - jaki wybrać?

Tureckie pielęgniarki ruszyły na ratunek noworodkom. „Czy istnieje słowo, które opisałoby ich wysiłek”

Zniszczeniu uległy nie tylko budynki mieszkalne, ale także szkoły czy placówki medyczne. W szpitalu w miejscowości Gaziantep, położonej na południu Turcji pierwsze wstrząsy zaczęły być odczuwalne bardzo wcześnie. Turecka polityczka Fatma Şahin opublikowała na Twitterze poruszające nagranie. Widać na nim, jak pielęgniarki usiłują ochronić bezbronne noworodki przed drganiami. 

- Czy istnieje słowo, które opisałoby wysiłek pielęgniarek State Nizam i Gazel Çalışkan? Kobiety chroniły małe dzieci podczas trzęsienia ziemi o sile 7,7 stopnia w skali Richtera na oddziale intensywnej terapii noworodków w naszym szpitalu - napisała na Twitterze polityczka Fatma Şahin.

Zobacz również:  "Tragedia", "sprzęt nie dociera". Polki opowiadają, co się dzieje w Turcji po trzęsieniu ziemi

Heroiczna postawa tureckiej medyczek. Dramatyczne nagranie

Dramat, który rozegrał się w szpitalu w Gaziantep zarejestrowały tamtejsze kamery. Na nagraniu widać, jak roztrzęsione pielęgniarki całą siłą podtrzymują rozedrgane, szpitalne inkubatory przed upadkiem. Kobiety po wyczuciu pierwszych wstrząsów  zareagowały błyskawicznie. Wpadły do pomieszczenia i nie zastanawiając się ani chwili, podbiegły do szpitalnej aparatury. Chciały w ten sposób uratować noworodki przebywające na oddziale intensywnej terapii przed upadkiem.

Sytuacja miała miejsce 6 lutego o 4 nad ranem czasu tureckiego. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez serwis Daily Mail, w chwili katastrofy na oddziale znajdowało się przyjemniej pięcioro noworodków.

Turecka polityczka Fatma Şahin poinformowała, że miejscowość na południu kraju, w której znajdował się szpital nad ranem mierzyła się z drganiami o siłę 7,7 stopnia w skali Richtera.

radioZET.pl/kobieta.wp.pl