Obserwuj w Google News

To żeńskie imię w Polsce jest wyjątkowo rzadkie. Oznacza „dar boży”

2 min. czytania
03.07.2023 14:43
Zareaguj Reakcja

Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się przyszli rodzice. Jaką formę wybrać? Niektórzy decydują się na tradycyjne, dobrze znane i osłuchane w Polsce formy, inni – chcąc iść z duchem czasu – nadają dziecku na imię niebanalnie i ciekawie. Dla miłośników wyróżniających się form mamy pewną propozycję. To imię żeńskie w Polsce w 2022 roku nadano jedynie cztery razy. Oznacza „dar boży”.

To żeńskie imię w Polsce jest wyjątkowo rzadkie
fot. Shutterstock_sweet marshmallow

Jakie imiona dla dzieci obecnie cieszą się dużą popularnością? Zgodnie z rankingiem opublikowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji Polacy coraz częściej sięgają po imiona z długą tradycją. Zgodnie z udostępnionymi statystykami w ubiegłym roku największą popularnością wśród imion damskich cieszyło się imię Zofia. Otrzymało je aż 5714 dziewczynek. Drugie miejsce powędrowało do imienia Zuzanna, natomiast na trzecim miejscu znalazła się Hanna. Jeśli chodzi o imiona męskie, na podium znalazły się kolejno: Antoni, Jan, Aleksander.

Oczywiście nie brakuje również rodziców, którzy nadają pociechom znacznie ciekawsze i mniej popularne imiona. Niektórzy kierują się modą, inni etymologią. Rodzicom, którzy wciąż szukają odpowiedniego imienia dla córeczki i chcą, by była to oryginalna forma, polecamy imię Teodora. W Polsce nosi je niespełna cztery tysiące kobiet. W 2022 roku zostało nadane jedynie cztery razy!

Zobacz również:  To hebrajskie imię było zakazane w przeszłości. Dziś rodzice chętnie nazywają tak córki

Imię Teodora: piękne, ale bardzo rzadkie. Poznaj znaczenie

Żeńska forma Teodora to odpowiednik męskiego imienia Teodor. Pochodzi z języka greckiego. Wywodzi się z dwóch członów „theos” oraz „doróni oznacza „dar boży”. Imieniem o pokrewnym znaczeniu i pochodzeniu jest Dorota – forma powstała bowiem z tych samych członów ustawionych w odmiennej kolejności.

Co wyróżnia Teodory? To kobiety silne, wytrzymałe, samodzielne i pewne siebie. Śmiało stawiają czoła przeszkodom, które stają im na drodze do osiągnięcia celu, nie załamują się w obliczu problemów, są zdecydowane, a w życiu kierują się głównie logiką.

Redakcja poleca

Teodory są także kontaktowymi i otwartymi na świat kobietami. Zazwyczaj mają wokół siebie wielu oddanych przyjaciół. Szybko nawiązują nowe znajomości. W ludziach nie znoszą fałszu i obłudy. Jeśli zauważą, że ktoś z ich towarzystwa jest nieszczery, potrafią być dla niego bezwzględne.

RadioZET.pl