Obserwuj w Google News

To żeńskie imię zarezerwowane dla babć. Młodzi rodzice od niego stronią

2 min. czytania
21.08.2023 13:42
Zareaguj Reakcja

Niektóre imiona zyskują popularność, inne popadają w niełaskę lub stają się po prostu niemodne. Dane udostępnianie regularnie przez Ministerstwo Cyfryzacji jasno wskazują na to, że pewne piękne, żeńskie imię, które jeszcze niedawno cieszyło się dużym uznaniem, dziś nadawane jest dziewczynkom coraz rzadziej. O jaką formę chodzi? Z pewnością znasz kobietę, która tak się nazywa. Być może to twoja babcia lub ciocia.

To żeńskie imię staje się coraz rzadsze
fot. shutterstock_fufu10

Wybór imienia dla dziecka nie jest łatwy. Rodzice, którzy czekają na narodziny pociechy spośród wielu form, muszą wybrać tę jedną, która ich zdaniem będzie najbardziej odpowiednia. Imię towarzyszy nam przez całe życie i w pewien sposób nas określa. Zgodnie z informacjami zawartymi w imiennikach i księgach imion, ma nawet wpływ na to, jak się zachowujemy oraz jakimi umiejętnościami się wyróżniamy. Warto więc wybierać roztropnie.

W ostatnim czasie dużą popularnością wśród młodych rodziców cieszą się tradycyjne imiona nadawane w Polsce od stuleci. Jak powszechnie wiadomo, moda bywa jednak kapryśna. Wiele form, które jeszcze niedawno uznawano za piękne, eleganckie i dostojne, dziś trąci myszką. Przykładem żeńskiego imienia, które powoli wymiera, jest Irena. W 2022 roku nazwano tak jedynie 72 dziewczynki.

Wiele babć ma tak na imię. Dziś rodzice nie chcą nazywać tak córek

Imię Irena obecnie nosi ponad 200 tys. Polek. Ta forma szczególnie popularna była w latach 40. i 50. XX wieku. Pochodzi z języka  greckiego, oznacza „spokój” lub „niosąca spokój”. Męską formą tego imienia jest Ireneusz – imię również popularne w minionym już stuleciu.

Zobacz również:  To imię powoli wymiera. Rodzice nie chcą nazywać tak córek

Ze względu na lata popularności żeńskiego imienia Irena, dziś tak nazywają się głównie dojrzałe Polki. Rodzice coraz rzadziej nazywają tak córki. Jeśli tendencja się nie odwróci, forma ta za kilka dekad może całkowicie przejść do historii.

Redakcja poleca

Irena: Nie wyobraża sobie życia bez pasji

Czy warto nazwać córkę Irena? Rodzice, wybierając imię dla dziecka, powinni wziąć pod uwagę kilka kwestii. Brzmienie formy, jej znacznie oraz popularność to tylko niektóre aspekty, warte uwagi. Niektórzy młodzi opiekunowie, sprawdzają też, co o danej formie mówią imienniki oraz tzw. księgi imion. Zgodnie z internetowym imiennikiem Irena to kobieta, która lubi, kiedy w jej życiu dużo się dzieje.

„Jest kreatywna i ma milion pomysłów na minutę. Jednak niewiele z nich realizuje, czasem brakuje jej na to czasu, a czasem zapału. Nie wyobraża sobie życia bez pasji. Ma wielu przyjaciół i łatwo nawiązuje kontakty z nowymi ludźmi” – możemy przeczytać na stronie imiennik.net.

najbardziej popularne imiona w Polsce
6 Zobacz galerię
fot. shutterstock_Lopolo