Obserwuj w Google News

To pytanie uspokoi twoje dziecko. Napad złości błyskawicznie minie

2 min. czytania
02.06.2023 12:47
Zareaguj Reakcja

Twoja pociecha jest zła na cały świat i wpada w szał? Jeśli zastanawiasz się, jak uspokoić dziecko, wykorzystaj popularną sztuczkę i zadaj mu jedno pytanie.

Jak uspokoić dziecko? Zadaj mu proste pytanie
fot. Bricolage/Shutterstock

Dziecięca złość jest trudna – zarówno do wytrzymania, jak i do poskromienia. Zdarza się, że w miejscu publicznym pociecha zaczyna płakać i krzyczeć, mimo że teoretycznie nic się nie dzieje. Nawet jeśli wszystkie fizjologiczne potrzeby malucha są zaspokojone, warto zaopiekować się również jego emocjami. W sytuacji, w której nie masz pojęcia, jak uspokoić dziecko, warto zadać mu proste pytanie – pomoże ono małemu złośnikowi zrozumieć problem i zdać sobie sprawę, że rodzic chce mu pomóc.

Redakcja poleca

Jak uspokoić dziecko podczas napadu złości? Skorzystaj z prostej sztuczki

Krzyki, karanie i ignorowanie dziecka w takich sytuacjach nie jest rozwiązaniem. Portal WP – genialne.pl – zauważa, że dziecko widzi wówczas w rodzicu osobę, która sama ma problemy z opanowaniem emocji. Uzyskasz zatem zupełnie odwrotny rezultat. Maluch zacznie płakać i grymasić z jeszcze większym natężeniem.

Opanuj się i spokojnym tonem zadaj dziecku proste pytanie: „Jak duży jest twój problem?”. Daj mu też do wyboru trzy opcje „rozmiarowe” aktualnego kłopotu – pozwól maluchowi określić, czy jego zmartwienie jest małe, średnie czy duże. To znakomity sposób na to, by uspokoić dziecko – twoja pociecha zacznie wówczas zastanawiać się nad realną przyczyną swojej złości.

Zobacz także: Urodziła dziecko, gdy miała 5 lat. Jest uznawana za najmłodszą matkę w historii

Jak uspokoić dziecko za pomocą prostego pytania?

Zadane przez rodzica pytanie może zdziałać cuda. Maluch dojdzie dzięki niemu do samodzielnego wniosku związanego z powodem płaczu. Przestanie też skupiać się wyłącznie na negatywnych emocjach, bo jego uwagę zaprzątnie twoje pytanie. Wiedza, jak uspokoić dziecko, musi iść w parze z nastawieniem rodzica. Spokojna i opanowana postawa jest niezbędna do bycia dla pociechy przykładem w obliczu odczuwanego gniewu i stresu. Dzięki temu córka lub syn nauczy się z uwagą obserwować swoje emocje.

Zobacz także: Urodziło im się dziecko. Pod drzwiami zostawili wiaderko dla sąsiadów

Małgorzata Rozenek-Majdan i Radosław Majdan po rozwodzie razem wychowują synów
9 Zobacz galerię
fot. TRICOLORS/East News

RadioZET.pl/genialne.pl