Obserwuj w Google News

To napisał na nagrobku żony. Erotyczne epitafium zadziwia

2 min. czytania
03.11.2023 15:01
Zareaguj Reakcja

Epitafia na grobach pojawiają się bardzo często. To napisy umieszczone na mogiłach – najczęściej mają charakter religijny, ale zdarza się również, że dotyczą życia zmarłego i jego doświadczeń. Obecnie po sieci krąży zdjęcie grobowca z XIX wieku. Zadziwia bardzo nietypowym wspomnieniem. Mąż najprawdopodobniej zlecił wyrycie napisu, by uhonorować zmarłą żonę.

Erotyczne epitafium
fot. MAREK LASYK/REPORTER/Facebook@Lekcjareligi.pl

Epitafia to wyjątkowe, krótkie sentencje, które umieszczane są na grobach. Dawniej ryto głównie treści po łacinie. Na starych grobowcach najczęściej możemy zobaczyć pozdrowienie anielskie „Ave Maria”. Popularnością jednak cieszy się też napis „Deo Optimo Maximo”, który w tłumaczeniu na język polski oznacza „Bogu Najwyższemu”.

Obecnie łacińskie sentencje wypierają cytaty po polsku. Na grobach umieszcza się fragmenty modlitw: „Jezu ufam Tobie”, „Ojcze nasz, któryś jest w niebie”. Często możemy spotkać się również z fragmentem wiersza ks. Jana Twardowskiego o przemijaniu: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Czasami bliscy za pośrednictwem epitafium wyrażają swoją ogromną tęsknotę za zmarłym. „Na zawsze w naszych sercach”, „Żyjesz w naszych sercach”, „Odszedłeś, ale żyjesz w naszej pamięci” – umieszczają na grobach.

Erotyczne epitafium. „Prawdziwy anioł rozkoszy”

Zdjęcie pewnego nagrobka stało się internetowym viralem. Wszystko przez bardzo nietypowe epitafium. Mogiła, o której mowa znajduje się na Starym Cmentarzu w Płocku. Pochodzi z XIX wieku. Wspomnienie, które na niej umieszczono, zadziwia – zwłaszcza biorąc pod uwagę ówczesną religijność wiernych i dosyć zachowawcze podejście do seksualności.

Zobacz również: A gnieszka przygotowuje zwłoki do pogrzebu. „Bywa, że rodziny mają szczególne życzenia”

Mąż postanowił pożegnać ukochaną żonę w nietypowy sposób. „Prawdziwy anioł rozkoszy. Słodsza w pożyciu małżeńskim nad wszelką miłość niewieścią, żyła lat 34” – polecił wyryć na jej grobowcu. Kobieta zmarła w 1873 roku. Najprawdopodobniej niedługo później powstał nagrobek. Mogiła jest w bardzo dobrym stanie.

Redakcja poleca

Zdjęcie rozbawiło internautów „Tak trzeba żyć”

Zdjęcie nagrobka z erotycznym epitafium krąży po sieci. Zostało opublikowane między innymi na facebookowym profilu Lekcjareligi.pl. Zaskoczyło internautów i sprowokowało obserwatorów do dyskusji. W komentarzach nie brakowało opinii osób zachwyconych nietypowym gestem męża. „Tak trzeba żyć” – skwitował jeden z obserwatorów. „To się nazywa zrobić wrażenie!” - zaznaczył inny użytkownik platformy społecznościowej.

Nie przegap